Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2015-05-15 - 2015-06-11
AGNIESZKA POLSKA
W poszukiwaniu Gadającej Góry
Otwarcie 15 maja 2015 r. o
godz.: 18:00
Kuratorka:
Agata Chinowska
Agnieszka Polska pokaże swój najnowszy film „Talking Mountain” (2015), który razem z dwoma wcześniejszymi filmami, również prezentowanymi na wystawie: „I am the Mouth” (2014) i „Watery Rhymes” (2014), tworzy tryptyk. Tematem filmów jest wpływ języka sztuki na odbiorcę i gra z językiem. Oprócz filmów zobaczymy również najnowsze kolaże artystki z tego roku.
W swoich nowych pracach Polska opisuje procesy materializacji języka i słów, które odbywają się na różnych poziomach: począwszy od bezpośredniego wpływu dźwięku na ciało słuchacza, analogie między zasadami języka i praw fizyki , po refleksje nad procesami nazywania.
W filmie „I Am the Mouth II” (2014) duże, animowane usta opisują jak słowa, w postaci fal dźwiękowych, transferowane są przez różne materie, w tym ciało słuchacza. Polska analizuje odpowiedzialność artysty przedstawionego jako „usta”, które mówią, czyli ma on wpływ na otoczenie. W pracy, która dosłownie „mówi sama za siebie” można znaleźć odniesienia do dramatu „Nie ja” Samuela Becketta , jak również do zjawiska internetowego ASMR (filmy realizowane są z zamiarem wywołania u widza przyjemnego uczucia „masażu mózgu”).
Praca „Watery Rhymes” (2014) z muzyką specjalnie napisaną przez amerykańskiego muzyka Sun Arawa przedstawia poetycką wizję języka, który, rządzą te same siły i zasady, co fizyką. Czasowniki, rzeczowniki i przymiotniki unoszące się w kolorowej cieczy, zachowują się zgodnie z zasadami mechaniki kwantowej, jak cząstki materii. Wideo przedstawia świat jako przestrzeń ograniczoną do tego, co można opisać słowami.
Ostatni film z tryptyku, „Gadająca góra” („Talking Mountain”) (2015) opisuje podróż artystki z przyjaciółką Sarą van der Heide w poszukiwaniu Gadającej góry (Talking Mountain). Jest to legendarne wzgórze, które jest w stanie odpowiedzieć na wszystkie pytania świata. W rozmowie wszechobecne podróżniczki skupiają się na ogólnoludzkiej potrzebie poszukiwaniach duchowej istoty martwych obiektów, jak również kwestii nadawania nazw jako akt tworzenia rzeczywistości.
Agnieszka Polska (ur. 1985 w Lublinie) zajmuje się przede wszystkim filmem i fotografią. Studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni Agaty Pankiewicz oraz na Universitaet der Kunste Berlin w pracowni Hito Steyerl. Jest autorką wielu wystaw indywidualnych, m.in. „I am the Mouth” w Nottingham Contemporary (2014); „Pseudowords Hazards” w Saltzburger Kunstverein (2013); „How the Work is Done” w PinchukArtCentre w Kijowie (2012); „Auroryt” w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski (2012). Brała udział w takich wystawach jak: „You Imagine What You Desire”, 19. Bienale of Sydney (2014); “Mom, Am I Barbarian?”, 13. Istanbul Bienali (2013); „The Black Moon”, Palais de Tokyo, Paryż (2013); „Future Generation Art Prize”, Pinchuk Art Centre, Kijów (2012); „SOUNDWORKS”, ICA, Londyn (2012); „Early Years”, KunstWerke Center for Contemporary Art, Berlin (2010). Obecnie jest stypendystką Rijksakademie del beeldende kunsten w Amsterdamie.
Patronat medialny
Portal Miejski BiałystokOnline