Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2014-05-02 - 2014-05-04
Uniwersytet Powszechny im. Jana Józefa Lipskiego w Teremiskach zaprasza na
8. Spotkania Teatralne w Teremiskach w dniach 2-4 maja, w czasie których zobaczymy przedstawienie „Mała Pasja” Teatru Latarnia z Białegostoku, który przez kilka sezonów był w repertuarze Teatru Wierszalin, spektakl muzyczny zespołu Sutari pt. „Watermelon”, który toczyć się będzie wokół....wanny oraz etiudę teatralną przygotowaną przez Joannę Stelmaszuk-Troc z Teatru Czrevo z grupą białowieskich dzieci. Poza warsztatami tej grupy, które będą intensyfikacją cotygodniowej pracy dziecięcego zespołu z Joanną, zapraszamy wszystkie dzieci szkolne i młodzież na warsztaty głosowe z zespołem Sutari.
2 maja godz. 19.00 „Mała Pasja, czyli historia o psie Pana Jezusa" Teatr Latarnia
Scenariusz spektaklu został oparty na fragmencie "CHŁOPÓW" Władysława Reymonta i sprowadza się do opowieści, którą niespiesznie snuje biedny człowiek, własnoręcznie ciągnący wóz z całym swoim mizernym dobytkiem. Historia o zagubionym piesku stopniowo przechodzi w opowieść o pierwszym udomowionym psie, który towarzysząc Jezusowi w jego wędrówkach po świecie pogodził się z rodzajem ludzkim i już na zawsze został przyjacielem człowieka. „Mała Pasja…” to subtelna, wzruszająca i prosta opowieść, która dzięki harmonii użytych środków teatralnych staje się jednorodną w tonie uniwersalną przypowieścią o ludzkim istnieniu, cierpieniu i przyjaźni.
„Mała Pasja…" jest przedstawieniem impresaryjnym. Do tej pory spektakl był grany wielokrotnie dla różnorodnej publiczności – zarówno dziecięcej, jak i dorosłej na wielu festiwalach w kraju i za granicą. Spektakl grany był również na deskach Teatru Dramatycznego w Białymstoku, a przez blisko trzy lata znajdował się w stałym repertuarze Teatru Wierszalin z Supraśla.
„Mała Pasja…" została nagrodzona na 11 Międzynarodowym Festiwalu ZDARZENIA im. Józefa Szajny w Tczewie Nagrodą Specjalną oraz zaproszona do Rzymu na RomaTeatroFestival.
trailer:
http://www.youtube.com/watch?v=1W-iA3rK7ug
3 maja godz. 19.00 „Watermelon” zespół Sutari
„WATERMELON” - performens muzyczny zespołu Sutari w reż. Barbary Songin złożony jest z autorskich kompozycji dźwiękowo-tanecznych na instrumenty codziennego użytku (wanna wypełniona wodą, wiadra i szmaty, instalacje hydrauliczne, wyposażenie kuchni: mikser, tarka, łyżki, kieliszki, czajnik, itd) inspirowany tradycyjnym swingiem kujawskim, tekstami ludowych pieśni kobiecych i jedną z miniatur Aglaji Veteranyi. Scenografia pomyślana jako przestrzenny instrument, pozwoli zaistnieć dźwiękosferze, która nieustannie nas otacza, a którą zwykle ignorujemy.
Sutari tworzą performerki, wokalistki i instrumentalistki związane z różnymi projektami muzycznymi i teatralnymi, kontynuujące tradycje śpiewacze polskiej muzyki ludowej (za co zbierają nagrody m.in. II nagroda oraz nagroda publiczności na XV Festiwalu Folkowym Polskiego Radia “Nowa Tradycja” w 2012, I nagroda na XXII Międzynarodowym Festiwalu Mikołajki Folkowe w 2012 r. oraz "NAJCIEKAWSZY NOWY ZESPÓŁ ROKU 2012" w plebiscycie etno.serpent).
trailer:
http://www.youtube.com/watch?v=Va2Dxiu7Epg
Przed spektaklem odbędzie się
etiuda teatralna grupy dzieci z Białowieży prowadzonej przez aktorkę i reżyserkę Joannę Stelmaszuk-Troc.
4 maja godz. 10.00-14.00 – warsztaty dla dzieci i młodzieży prowadzone przez zespół Sutari. Barbara Songin, reżyserka zespołu, jest absolwentką Akademii Praktyk Teatralnych w Gardzienicach, studiuje Choreografię i techniki tańca na Akademii Muzycznej w Łodzi i jest stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zajmuje się teatrem fizycznym i ruchu, improwizacją oraz muzyką tradycyjną i jej współczesnymi interpretacjami, realizuje autorskie projekty artystyczne, prowadzi warsztaty improwizacji, wokalne oraz autorskie treningi z dziedziny teatru fizycznego. Zapisy na warsztaty mejlem: katarzyna.winiarska@teremiski.edu.pl lub po spektaklu Sutari 3 maja.
Spektakle odbędą się w Teatrze w Teremiskach, Teremiski 30 k/Białowieży, warsztaty w siedzibie Uniwersytetu Powszechnego w Teremiskach, Teremiski 12. Wstęp wolny.