Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2013-03-08 - 2013-03-10
Zapraszamy na 2. Dni Różnorodności Kobiet Dziew/czyny.
Program:
Piątek, 8 marca
Foto8marca - akcja fotograficzna od rana do nocy
Celem działania jest stworzenie fotograficznego zapisu z dnia 8 marca. Osiem kobiet w różnym wieku, reprezentujących różne style życia i poglądy, przez cały dzień będą utrwalać na negatywach swoje historie, spotkanych ludzie, miłe zdarzenia… Powstanie osiem osobistych dzienników, osiem różnorodnych opowieści.
Historie zostaną zaprezentowane na “Opowiadamy Dziew/czyny!” – spotkaniu podsumowującym projekt.
godz. 18.00-19.30 - Jest wiele możliwości, czyli "Dziewczyny do wzięcia" i "Furia" do wzięcia.
Gościni: Marta Konarzewska
Interaktywny pokaz filmu w reżyserii Janusza Kondratiuka „Dziewczyny do wzięcia” z feministycznym komentarzem Marty Konarzewskiej połączony z promocją nieregularnika feministyczno-lesbijskiego „Furia”. Gdzie najlepiej znaleźć kandydatów na mężów? Oczywiście w stolicy. Nieważne czy będzie to magister czy inżynier, byle na stanowisku. „Dziewczyny do wzięcia” to kultowa komedia z 1972 roku, w której trzy dziewczyny poszukują swojego szczęścia w wielkim mieście. Czy tym szczęściem jest dla nich miłość i co to w ogóle dla nich znaczy „miłość”? Jeśli jeszcze nie widziałyście i nie widzieliście tego filmu, to warto nadrobić zaległości. Jeśli znacie już „Dziewczyn…”, to warto wspólnie obejrzeć je po raz kolejny. W trakcie pokazu będziemy zachęcać do wspólnego recytowania kultowych tekstów, co ułatwią nam skrypty z dialogami, rozdawane podczas całego spotkania. Przewidujemy też inne atrakcje. Będzie śmiechu po pachy ale dla równowagi zastanowimy się też czy tak naprawdę historia ta jest aż taka wesoła, czym różni się sytuacja kobiet we współczesnej Polsce od tej sprzed 40 lat i po co dziewczynom do wzięcia feminizm.
Pokaz poprzedzi krótka rozmowa z Martą Konarzewską z nieregularnika feministyczno-lesbijskiego „Furia”, autorką powstającego zbioru opowiadań “Dziewczyny z zawzięcia” inspirowanego “Dziewczynami do wzięcia” W czasie pokazu będzie prowadzona sprzedaż najnowszego numeru nieregularnika „Furia” – “Queer DaDa”.
Klubokawiarnia Oki Doki, ul Nowy Świat 2
godz. 19.30-21.00 - Miejsca intymne. Rozmowy o kobiecej intymności + “Monologi waginy”
Spotkanie dla kobiet i o kobietach. Chcemy porozmawiać o nas i o naszym ciele – jak o nim myślimy, jak czujemy i jak mówimy o naszych intymnych miejscach. By rozmawiać, trzeba operować słowami, sprawdzimy więc jakich słów używamy, a jakich jeszcze możemy się nauczyć. Wspólnie stworzymy przestrzeń, w której każda z nas będzie mogła wyrazić myśli w przyjaznej atmosferze, wolnej od dawania „cudownych” rad i oceniania. Spróbujemy poznać i uznać piękno naszych miejsc intymnych i całego ciała.
W dyskusję wprowadzą nas fragmenty książki „Monologi waginy” Eve Elsner.
Teatr Tańca Nowy Świat, ul. Nowy Świat 2 (nad Rejsem)
godz. 20.00 - wernisaż wystawy foto/60+ "Boginie"
Projekt "Boginie" jest wynikiem wspólnych rozmów o istocie kobiecości i potencjale za tym idącym. Boginie to istoty płci żeńskiej emanujące mocą absolutu. Ich postać obecna jest w wielu kulturach, w najbardziej odległych zakątkach naszego globu, obecna od zawsze. Tym razem uniwersalna moc bogiń urzeczywistnia się tu i teraz poprzez wcielenie się nas kobiet w te boskie istoty.
Klubokawiarnia Oki Doki, ul. Nowy Świat 2
godz. 21.00 - Szparkiet
Zagrają: Anja del Rey (Miss Blue Velvet), Ola Teks(move move), Sylwia Zaremba (Hungry Hungry Models)
Już po raz drugi na Szparkiet zapraszamy wszystkie kobiety: małe i duże, w sukience i w spodniach, artystki, gospodynie domowe, kobiety kochające mężczyzn i kobiety kochające kobiety, ateistki, matki, kobiety transpłciowe, kobiety wierzące, singielki, Polki, Chinki, Niemki, żony, feministki, babcie, kobiety chodzące na szpilkach i kobiety jeżdżące na wózkach, weganki, kobiety z włosami rudymi, niebieskimi i bez… oraz kulturalnych i uśmiechniętych, afirmujących różnorodność kobiet przyjaciół.
Wstęp: 10 zł.
Klub muzyczny Metro, ul. Białówny 9/1
Sobota, 9 marca
godz. 10.00-18.00 - Roll the cancer! Wyroluj raka!
Podczas akcji w Centrum Handlowym Auchan ustawione będą stoiska, przy których studenci Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku będą darmowo udzielać porad oraz wykonywać liczne badania profilaktyczne przy użyciu wyspecjalizowanego sprzętu. Wszystko nieodpłatnie i z odpowiednim komentarzem. Badania skierowane są w szczególności do kobiet, zajmiemy się profilaktyką nowotworów szyjki macicy i sutka oraz pomiarami antropometrycznymi, zaprosimy również do kącika porad eksperta, gdzie porad udzielać będą dietetycy i onkolodzy.
CH Auchan, ul. Hetmańska 16
godz. 12.00-18.00 - Nasze podwórko (potrzebuje kobiecej ręki; integracja/rewitalizacja podwórka.
Spotkanie integracyjne sąsiadek i sąsiadów – zapraszamy mieszkanki i mieszkańców okolicznych bloków do Współpracowni. Na jeden dzień zamieniamy ją w osiedlową świetlicę. Spotkanie ma być wstępem do szerzej zakrojonego programu rewitalizacji podwórka w kwartale za Współpracownią, dlatego jego celem jest poznanie potrzeb i preferencji mieszkańców. Zależy nam na zbudowaniu silnej lokalnej społeczności oraz – ze względu na strukturę demograficzną tego osiedla – aktywizacji “dziewczyn 50+”.
Program wydarzenia:
- Poznajmy się! Herbatka z dziewczynami
- Stwórz sobie ogród - prezentacja dotycząca ogrodnictwa miejskiego.
- Warsztaty projektowe - próba wspólnego zaprojektowania nowej przestrzeni. Nanoszenie nowych rozwiązań na plan podwórka. Wspólne tworzenie makiety.
Współpracownia, ul. Sienkiewicza 9
godz. 15.00-17.00 - Historia kobiet oskarżanych o czary; wykład + ceremonia
By przywrócić pamięć i szacunek dla naszych Przodkiń, zapraszamy do uczestnictwa w Ceremonii dla Wiedźm – Czarownic. Ceremonię poprzedza wykład, połączony z wizualną prezentacją, „Krotki rys historyczny – polowania na Czarownice w Europie”. Podczas Ceremonii każdy otrzymuje kartę z imieniem, nazwiskiem i krótką historią konkretnej kobiety, która w Polsce została oskarżona o czary i uznana za czarownicę. Wspólnie, głośno, w publicznej przestrzeni, przywołujemy pamięć i szacunek naszych Przodkiń – odbudowujemy w ten sposób pamięć naszej wspólnej kobiecej historii, genealogię babek i wnuczek.
W Ceremonii mogą również uczestniczyć mężczyźni.
Galeria im. Sleńdzińskich, ul. Legionowa 2
godz. 17.00-19.00 - (Bez)silna matka – spotkanie autorskie; Marek Susdorf, “Dziennik znaleziony w piekarniku”
Debiutancki „Dziennik znaleziony w piekarniku” Marka Susdorfa to pierwsza z trzech części cyklu „Trzy śmiertelne historie”. Susdorf wyjątkowo trafnie obiera perspektywę kobiety, sfrustrowanej młodej matki, która nie potrafi sprostać rolom narzucanym przez otoczenie. Książka jest jednym z nielicznych tak szczerych i bezkompromisowych głosów zmęczenia i rezygnacji. A co najciekawsze – głos ten pochodzi od autora – mężczyzny. Soczysty, pełen emocji język łamie stereotyp macierzyństwa jako idyllicznego okresu duchowych wzniesień i zachwytów, bez cienia problemów zmartwień i poświęceń. Książka nie tylko skłania do dyskusji o roli i pozycji współczesnej kobiety (przedmiotu czy podmiotu), lecz przede wszystkim jest solidną dawką dobrej literatury!
Podczas spotkania będzie można kupić książkę.
Klubokawiarnia Oki Doki, ul. Nowy Świat 2
godz. 18.00-20.00 - Krótka? Historia Kobiet; prezentacja + dyskusja
Otwarte spotkanie będące próbą rekonstrukcji zapomnianej i nieopowiedzianej historii kobiet. W trakcie prezentacji i wykładu będziemy też dyskutować oraz wymieniać się doświadczeniami. Spróbujemy sprawdzić skąd się wywodzą funkcjonujące w dzisiejszym społeczeństwie stereotypy dotyczące kobiet.
Spotkanie poprowadzi historyczka Izabela Czajkowska i inne dziewczyny ze Stowarzyszenia Kobieteria.
Galeria im. Sleńdzińskich, ul. Legionowa 2
Niedziela, 10 marca
godz. 10.00-12.00 - Dziennikarki czytają dzieciom
Kolorowanie, przyklejanie i opowieści o tym, że nie trzeba wstydzić się być inną/innym! Czy łatwo jest być kolorowym słoniem wśród szarych słoni? I czy takie słonie mają przyjaciół? Czy można lubić lalki zamiast piłki, gdy jest się chłopcem? I czy można grać w piłkę w sukienkach?
A co się stanie, gdy księżniczka postanowi wziąć sprawy w swoje ręce i pokona smoka? Zapraszamy przede wszystkim dzieci te młodsze i te starsze, ale też rodziców, przyjaciół, opiekunów, babcie i dziadków na wysłuchanie naszych opowieści o tym, że nie trzeba wstydzić się być innym, a właśnie wierzyć w siebie i być silną dziewczynką i silnym chłopcem!
Opowieści będą snuć dziennikarki:
Iza Próchnicka – Polska Agencja Prasowa
Dorota Sawicka – Polskie Radio Białystok
Beata Golak – TVP Białystok
Klubokawiarnia Oki Doki, ul. Nowy Świat 2
godz. 11.00-15.00 - Warsztatownia – otwarte warsztaty manualne
Do Warsztatowni można wpaść w każdym momencie i coś sobie porobić przy jednym z wybranych stanowisk warsztatowych, w zależności od swoich zainteresowań. Można także popróbować kilku rzeczy na kilku stanowiskach, czy też połączyć różne techniki ze sobą.
Będą to warsztaty manualne takie jak:
- warsztat szycia kobiecych breloczków (waglinki i inne takie)
- warsztat robienia pamiętników, sekretników, cytatowników, …
- warsztat szydełkowania
- warsztat lepienia kobiecych kształtów z gliny
- mini warsztat sutasz.
Warsztaty poprowadzą dziewczyny ze Stowarzyszenia Kobieteria.
Weź ze sobą 5 zł na materiały (przy 1 stoisku) lub zestaw swoich materiałów.
Ilość uczestniczek: ile wlezie, ile wystarczy materiałów.
Dzieci mogą przyjść i działać razem z nami.
Galeria im. Sleńdzińskich, ul. Legionowa 2
godz. 13.00-15.00 - Pussy Party
Pussy Party to zdrowa mieszanka edukacji i przyjemności. Głównym celem jest dobra zabawa z kompanią gadżetów erotycznych. Przerabiamy tematy takie jak: instrukcje obsługi i doboru zabawek; sens masturbcji, lepszy seks w parach jednopłciowych i różnopłciowych, pytania od poważnych do zupełnie niepoważnych. Mówimy że możesz robić ze swoim seksem, co ci się podoba. Ponieważ wolno ci wszystko, a nic nie musisz.
Klubokawiarnia Oki Doki, ul. Nowy Świat 2
godz. 17.00-19.00 - Basia Maj – recital
Tytuł recitalu “Pół żartem – pół serio” to po pierwsze tytuł ulubionej komedii Basi Maj, a po drugie zapowiedź repertuaru. Usłyszymy utwory nie tylko poważne i refleksyjne, lecz także wykonania i monologi kabaretowe.
godz. 19.30-21.00 - Opowiadamy DZIEW/CZYNY - spotkanie podsumowujące
Zapraszamy wszystkie uczestniczki i uczestników 2. Dni Różnorodności Kobiet Dziew/czyny na pożegnalne (chlip!), podsumowujące spotkanie dotyczące projektu. Pogadamy, podzielimy się uwagami, zaprezentujemy efekty pracy kobiet biorących udział w Foto8Marca, warsztatach śpiewu białego, opowiemy o tym, co nas czeka, czyli o Dziew/ośkach, może coś jeszcze…? To spotkanie pozostaje zagadką dla nas samych, ale na pewno będzie miło i produktywnie!
Klubokawiarnia Oki Doki, ul. Nowy Świat 2