Zatrucia grzybami: objawy i leczenie

2018.09.12 10:50
Pobyt w lesie i grzybobranie to bardzo przyjemne zajęcia. Oczywiście o ile wszystko nie kończy się zatruciem oraz długą hospitalizacją. Jakie objawy powinny zatem zwrócić naszą uwagę? Czego nie wolno marginalizować?
Zatrucia grzybami: objawy i leczenie
Fot: pixabay.com

Pogodny wrzesień z przelotnymi opadami deszczu sprzyja pieszym wycieczkom do lasu, często połączonym z grzybobraniem. Z tym drugim wiążą się jednak zagrożenia, głównie zatrucia. Najczęściej ulegają im osoby, które nie potrafią odróżniać gatunków jadalnych od trujących (szczególnie kani czubajki i gąski zielonej od muchomora sromotnikowego) oraz nieodpowiednio przygotowują potrawy z zebranych okazów.

Kiedy dochodzi do zatrucia, pierwsze objawy mogą pojawić się po kilku lub nawet kilkunastu godzinach od momentu zjedzeniu grzybów. Zaczynamy narzekać na nudności, wymioty, bóle brzucha i głowy oraz podwyższoną temperaturę ciała. Możemy się czuć podobnie jak przy niestrawności czy infekcji układu pokarmowego.

Jeżeli widzimy takie oznaki, należy szybko skontaktować się z lekarzem, wezwać pomoc lub na własną rękę jechać do szpitala. Podczas czekania na przyjazd karetki można spróbować wywołać wymioty. Przy czym nie wolno osobie z zatruciem podawać mleka i alkoholu, ponieważ płyny te przyśpieszają przenikanie toksyn do krwiobiegu.

Leczenie w takich przypadkach polega na płukaniu żołądka, podawaniu węgla aktywnego oraz uzupełnianiu płynów i elektrolitów. Hospitalizacja trwa od kilku do kilkunastu tygodni. Ważne jest to, żeby leczeniu poddały się wszystkie osoby, które jadły potrawę z niejadalnymi grzybami, a nie tylko te, które mają objawy zatrucia.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

1543 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39