Wynalazek białostockich biologów pomoże w leczeniu grzybicy. Został opatentowany

2021.01.05 15:12
Po wielu latach badań, naukowcy z Białegostoku dowiedli, że odpowiednio skomponowana mieszanina dwóch substancji pomoże w zwalczaniu grzybicy oraz innych chorób skórnych. Ich wynalazek został już opatentowany.
Wynalazek białostockich biologów pomoże w leczeniu grzybicy. Został opatentowany
Fot: UwB

Kilkuletnie prace badawcze

Badania i testy przeprowadzone przez zespół naukowców pod kierunkiem dr. hab. Adama Tylickiego, profesora Uniwersytetu w Białymstoku dowiodły, że odpowiednio skomponowana mieszanina oksytiaminy i ketokonazolu jest skuteczniejsza w zwalczaniu patogenów powodujących grzybice, niż stosowanie tych środków osobno.

- Leczenie grzybic u ludzi, ale także u zwierząt, jest trudne. Takie infekcje często nawracają, liczba dostępnych leków jest ograniczona i powodują one skutki uboczne, a ponadto szybko narasta lekooporność drobnoustrojów wywołujących grzybice. To skłoniło nas do poszukiwania nowych środków przeciwgrzybiczych i związków chemicznych, które mogłyby wspomagać leczenie tych chorób – mówi dr hab. Adam Tylicki, prof. UwB.

W kilkuletnich pracach nad badaniami brali udział pracownicy Wydziału Biologii UwB oraz Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Ich wynalazek został opatentowany w Urzędzie Patentowym Rzeczpospolitej Polskiej.

Kombinacja hydrożeli

Biolodzy wzięli pod uwagę dwa związki chemiczne: ketokonazol (organiczny lek przeciwgrzybiczy) oraz oksytiaminę - pochodną witaminy B1, która nie była dotąd stosowana w praktyce medycznej i weterynaryjnej.

Badania wykazały, że w znaczący sposób ogranicza namnażanie drożdżaków z rodzaju Malassezia, które są przyczyną m.in. zapalenia mieszków włosowych czy łupieżu pstrego. Natomiast kluczem do sukcesu okazały się hydrożele, w których związki zostały ze sobą połączone w ściśle określonych proporcjach.

- Przeprowadzone przez nas testy wykazały, że zastosowanie kombinacji ketokonazolu i oksytiaminy umożliwiło zmniejszenie stężenia grzybobójczego, względem najbardziej opornych szczepów Malassezia pachydermatis, o 4 rzędy wielkości w porównaniu ze związkami zastosowanymi osobno. Zastosowanie mieszaniny tych związków może zwiększyć skuteczność leczenia powierzchniowych zakażeń grzybiczych. Wynalazek daje też możliwość obniżenia stężenia substancji czynnych w leku, co zmniejsza ryzyko negatywnych skutków ubocznych i obniża koszty leczenia, nie ograniczając skuteczności preparatu – wyjaśnia prof. Adam Tylicki.

Farmacja, weterynaria a nawet kosmetyki

Preparat jest w formie żelu do użytku zewnętrznego dlatego, że oksytiamina podawana w formie doustnej może powodować objawy podobne do niedoboru witaminy B1. Skutki uboczne może spowodować także doustne przyjmowanie leków zawierających ketokonazol. Dlatego wykorzystanie tych związków w żelu jest dużo bezpieczniejsze dla ludzi oraz zwierząt.

Biolodzy przewidują, że wynalazek pomoże znaleźć zastosowanie w farmacji, weterynarii, a nawet przy produkcji kosmetyków. Patent o nr PL 234554 B1 został udzielony dwóm uczelniom: Uniwersytetowi w Białymstoku i Uniwersytetowi Medycznemu w Białymstoku.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1665 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39