Wycieczki szkolne w dobie pandemii. Stanowisko MEN

2020.09.11 12:33
Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski uważa, że wycieczki szkolne mogą być organizowane. Dyrektorzy szkół nie mogą natomiast żądać od rodziców informacji nt. stanu zdrowia dziecka.
Wycieczki szkolne w dobie pandemii. Stanowisko MEN
Fot: Pixabay

Wycieczki szkolne

Minęły już prawie dwa tygodnie od rozpoczęcia nowego roku szkolnego. Uczniowie powoli przyzwyczają się do nauki w reżimie sanitarnym. Interesującą kwestią dla nich, jak i rodziców są wycieczki szkolne. Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski uznał, że mogą być organizowane.

- W pierwszych dniach roku szkolnego raczej tych wycieczek nie ma, ale przed nami druga połowa września, październik, kiedy często wycieczki w szkołach były organizowane. Na razie nie ma przeszkód epidemicznych, które by tego zabraniały - powiedział Dariusz Piontkowski.

W roku szkolnym 2020/2021 wycieczki będą mogły się odbywać, jednak przy zachowaniu rygoru sanitarnego.

"Jeżeli dziecko przychodzi do szkoły, tzn. że jest zdrowe"

Dzieci, które są chore nie mogą przychodzić do szkoły - również, gdy osoby z ich bliskiego otoczenia są objęte kwarantanną bądź izolacją.

Natomiast dyrektorzy, nie mogą żądać od rodziców oświadczenia o stanie zdrowia dziecka. Podobnie jest w przypadku, gdy dyrekcja wymaga od rodziców zrzeczenia się roszczeń w przypadku zachorowania na COVID-19.

- Jest to niezgodne z prawem i dyrektor nie może żądać tego typu oświadczeń. Podobnie jak i oświadczeń o stanie zdrowia dziecka. Rozumiemy w domyśle, że jeżeli dziecko przychodzi do szkoły, to rodzic uważa, że dziecko jest zdrowe – powiedział szef MEN.

Reżim sanitarny

W każdej szkole powinny być przestrzegane zasady sanitarne. Uczniowie zobowiązani są do częstego mycia rąk oraz używania płynów dezynfekujących.

Jeśli chodzi o maseczki – większość szkół nie wprowadziło obowiązku ich noszenia. Wyjątkiem są nieliczne placówki, gdzie ze względu m.in. wąskich korytarzy, nakazane jest zasłanianie ust i nosa. Rodzice, którzy odbierają dziecko ze szkoły bądź przedszkola, muszą również posiadać maski ochronne bądź przyłbice.

Tryb zdalny czy hybrydowy?

W Polsce wiele uczelni wyższych zdecydowało się na tryb zdalny. Niektóre będą prowadzić zajęcia w formie mieszanej, czyli hybrydowej. Jeśli chodzi o szkoły podstawowe lub ponadpodstawowe, większość prowadzi zajęcia stacjonarnie.

W całej Polsce w trybie zdalnym obecnie funkcjonuje 46 szkół. Natomiast zajęcia hybrydowe prowadzone są w 92 placówkach.

Malwina Witkowska
24@bialystokonline.pl

1688 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39