Wspólna debata polskich i białostockich historyków. Na jaki temat?

2018.12.04 11:16
W poniedziałek (3.11) na Uniwersytecie w Białymstoku debatowali polscy i białoruscy historycy.
Wspólna debata polskich i białostockich historyków. Na jaki temat?
Fot: Justyna Fiedoruk

Historycy z Polski i Białorusi spotkali się, by debatować

W poniedziałek znawcy historii z największych uniwersytetów polskich i białoruskich wzięli udział w trzeciej serii naukowych spotkań. Ostatnie z nich odbyło się pod hasłem "Polsko-białoruski dialog historyków w sprawach trudnych". Dyskutowali na temat czasów pomiędzy rokiem 1917 a 1921.

I miejsce, i czas spotkania nie były przypadkowe. Inspiracją dla debaty jest 100. rocznica zakończenia I wojny światowej. Schyłek "Wielkiej Wojny" oraz pierwsze lata po to czas, gdy w całej Europie dochodziły do głosu dążenia niepodległościowe i aspiracje narodowe.

- Stół, przy którym obradujemy, jest okrągły, choć nieco kanciasty, co symbolicznie oddaje charakter naszego spotkania – żartował otwierając konferencję dr hab. Wojciech Śleszyński, prof. UwB, prorektor Uniwersytetu w Białymstoku ds. kształcenia. - Z perspektywy polskiej w omawianym okresie kluczowy był rok 1918, ale zdajemy sobie sprawę, że ważne dla tej części Europy procesy zaczynają się od dwóch wielkich rewolucji, lutowej i październikowej w 1917 roku. Natomiast 1921 rok, czyli pokój ryski, kończący wojnę polsko-bolszewicką, jest jego symbolicznym zamknięciem. Nie jest też tajemnicą – i po to się tu spotykamy – że inaczej na pewne wydarzenia patrzymy my, Polacy, a inaczej strona białoruska.

Uniwersytet w Białymstoku współpracuje z zagranicznymi uczelniami

Białostocki uniwersytet od dawna współpracuje zza wschodniej granicy (m.in. z Białorusi - grodzieńskim, mińskim, baranowickim, brzeskim). Historycy prowadzą wspólne badania odnośnie swojej dziedziny oraz omawiają wiele kwestii dotyczących obu krajów.

- Ta inicjatywa jest w pewnym sensie także znakiem czasu i chcielibyśmy, aby wpisywała się w tzw. nowe otwarcie w stosunkach polsko-białoruskich. Poza tym należy podkreślić, że po obu stronach granicy można zauważyć rosnące zapotrzebowanie na rzetelny, naukowy dialog, utrzymany w duchu porozumienia i partnerstwa – powiedział Cezary Karpiński, dyrektor Instytutu Polskiego w Mińsku.

Obrady odbyły się w Uniwersyteckim Centrum Kultury w Białymstoku.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1629 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39