Wirus HCV. Można skorzystać z bezpłatnej diagnostyki

2018.11.29 07:06
Z wirusem HCV nie ma żartów. Rozwija się właściwie bezobjawowo i doprowadza nawet do raka wątrobowokomórkowego. Dlatego ważne jest jego wczesne wykrycie, szczególnie jeżeli można zbadać się za darmo.
Wirus HCV. Można skorzystać z bezpłatnej diagnostyki
Fot: pixabay.com

Czym jest wirus HCV?

W ponad 170 punktach pobrań ALAB laboratoria w całym kraju, w tym w 5 miejscach
w województwie podlaskim, można do końca roku, bezpłatnie, skorzystać z diagnostyki wirusa HCV. Jest ona ważna, ponieważ zakażenie HCV przez wiele lat może przebiegać bezobjawowo, uszkadzając wątrobę, prowadząc do jej marskości, a nawet do raka. W Polsce nadal ponad 160 tys. osób nie wie, że jest zakażonych.

- WZW typu C [choroba, którą wywołuje HCV - przyp. red.] przez wiele lat nie musi dawać żadnych specyficznych objawów. Bardzo często są to zwykłe zmęczenie, bóle stawów, objawy podobne do grypy. Nie identyfikujemy ich z ciężkimi chorobami wątroby, a nieleczone, po 20-30 latach, mogą prowadzić do marskości wątroby, konieczności transplantacji, a nawet do raka wątrobowokomórkowego – mówi prof. Robert Flisiak, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Wyjaśnia on też, że w niektórych sytuacjach zaawansowanej choroby wątroby spowodowanej przez HCV nie wyleczy żadna z dostępnych metod. Specjalista zaznacza również, że tylko od nas zależy, czy chcemy żyć w nieświadomości, czy zdiagnozować zakażenie HCV, rozpocząć leczenie i wyeliminować wirusa z organizmu.

Leczenie wirusa

Co ważne, w Polsce od 2015 r. roku dostępne są leki pozwalające na skuteczne wyleczenie zakażenia wirusem HCV. To terapie o blisko 100% skuteczności, bardzo wysokim bezpieczeństwie i minimalnych skutkach ubocznych. Medykamenty te zostały wprowadzone do refundacji w ramach programu lekowego "Leczenia przewlekłego WZW typu C terapią bezinterferonową". M.in. dzięki temu coraz więcej pacjentów korzysta z możliwości szybszego powrotu do zdrowia.

- Stworzony przez Ministerstwo Zdrowia program lekowy to jeden z najlepszych programów w Europie, powstałych z myślą o pacjentach. Dzięki dobremu finansowaniu oraz szerokiemu dostępowi do najnowszych terapii obecnie prawie w całym kraju nie ma kolejek do terapii, co oznacza, że każdy zdiagnozowany pacjent może rozpocząć leczenie prawie natychmiast – mówi Barbara Pepke, lider Koalicji Hepatologicznej, prezes Fundacji Gwiazda Nadziei.

Jak wygląda badanie?

A ponieważ wprowadzenie skutecznego leczenia pozwala na pozbycie się wirusa z krwi, bardzo ważne jest znalezienie tych, którzy nie są świadomi swojego zakażenia. Stanowią oni ryzyko dla innych, ponieważ mogą transmitować wirusa na kolejne osoby. Tymczasem wystarczy wykonać krótki i bezbolesny test, by przekonać się, że jesteśmy zdrowi.

- Wykonanie testu polega na nakłuciu opuszka palca, pobraniu kropli krwi. Wynik będzie już znany po 15 minutach. Do badania nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Wystarczy zgłosić się do jednego z ponad 170 punktów pobrań ALAB w wybranym mieście, w godzinach jego funkcjonowania. W przypadku wykrycia przeciwciał anty-HCV, bezpłatnie zostanie przeprowadzona pogłębiona diagnostyka - mówi lek. med. Agata Strukow z ALAB laboratoria.

W województwie podlaskim z bezpłatnego testu kwalifikacji w kierunku zakażenia HCV można skorzystać w 5 punktach pobrań (Białystok: ul. Choroszczańska 24, Łomża: ul. Sybiraków 5, Siemiatycze: ul. Szpitalna 8, Wysokie Mazowieckie: ul. Armii Krajowej 4, Zambrów: ul. Białostocka 24). Natomiast godziny otwarcia tych jednostek oraz numery kontaktowe dostępne są na stronie www.alablaboratoria.pl.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

1580 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39