Wielu przedsiębiorców zapomina o comiesięcznych deklaracjach. Jakie są konsekwencje?

2022.06.15 10:54
Przedsiębiorcy, którzy nikogo nie zatrudniają przywykli, że nie muszą wysyłać do ZUS-u dokumentacji rozliczeniowej. Od stycznia wszystko się zmieniło. Dlatego wiele osób zapomina o tym obowiązku. Czy grożą im jakieś konsekwencje w związku z niezłożeniem deklaracji?
Wielu przedsiębiorców zapomina o comiesięcznych deklaracjach. Jakie są konsekwencje?
Fot: pixabay.com

Okazuje się, że wielu płatników nie składa dokumentów rozliczeniowych DRA od 1 stycznia. Wynika to z tego, że wcześniej nie musieli wysyłać takich dokumentów do ZUS-u co miesiąc. Obecnie każdy przedsiębiorca, bez względu na to, czy zatrudnia pracowników, ma obowiązek składać dokumenty rozliczeniowe.

- Jeszcze do końca ubiegłego roku przedsiębiorcy, którzy nie zatrudniali pracowników byli zwolnieni z comiesięcznego składania deklaracji rozliczeniowych, dlatego teraz o tym zapominają. Niestety obowiązek ten wrócił wraz z nowymi rozwiązaniami podatkowymi, które wprowadził „Polski Ład” - mówi Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy województwa podlaskiego. – My wysyłamy do firm informacje o braku przekazywania dokumentów, ale nadal wielu przedsiębiorców nie wywiązuje się z tego obowiązku - dodaje.

Zmiany dotyczące rozliczania składki na ubezpieczenie zdrowotne wprowadziły przepisy stawy z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 2105), tzw. „Polski Ład”. W związku z nimi przedsiębiorca ma comiesięczny obowiązek składania dokumentów rozliczeniowych. Należy to robić od początku tego roku.

- Zwolnieni z tego zobowiązania są tylko duchowni, osoby składające dokumenty za nianie oraz osoby, które podlegają dobrowolnie ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym na podstawie art. 7 ustawy systemowej – wyjaśnia Katarzyna Krupicka.

Należy także mieć na uwadze, że dla większości płatników zmienił się termin przekazywania dokumentów rozliczeniowych i opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne oraz ubezpieczenia społeczne. Ten sam termin pozostał jedynie w przypadku jednostek budżetowych oraz samorządowych (do 5. dnia następnego miesiąca). Jeśli chodzi o termin dla pozostałych płatników, to j est on zależny od tego, czy posiadają oni osobowość prawną, czy też nie. W przypadku półek kapitałowych, spółdzielni, fundacji - jest to termin do 15. dnia następnego miesiąca. Natomiast dla pozostałych płatników składek, m.in. jednoosobowych firm i innych podmiotów bez osobowości prawnej - jest to termin do 20. dnia następnego miesiąca.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1696 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39