O dodatkowych przychodach trzeba koniecznie powiadomić ZUS
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina o konieczności rozliczenia się - przez osoby przebywające na wcześniejszej emeryturze oraz rencistów - z przychodu osiągniętego w ubiegłym roku kalendarzowym. Chodzi między innymi o zeszłoroczne wynagrodzenia z umowy o pracę, umowy zlecenia, przychody z tytułu bycia członkiem rady nadzorczej czy z prowadzenia działalności gospodarczej. Rozliczeniu podlegają również przychody z pracy za granicą.
O tych dodatkowych dochodach emeryci, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego, jak również renciści, muszą do końca lutego poinformować właściwy Zakład Ubezpieczeń Społecznych w postaci dostarczenia zaświadczenia o swoich przychodach z 2019 roku. Pozostało już zatem stosunkowo niewiele czasu. Takie dokumenty wystawiają zakłady pracy.
Jeśli zaś chodzi o osoby, które prowadzą własną działalność gospodarczą, to w tym przypadku muszą one napisać oświadczenie samodzielnie. Ich przychodem jest deklarowana podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.
Jak przychód wpływa na emeryturę/rentę?
Trzeba mieć świadomość, że rozliczenie przychodu nie jest prawem a obowiązkiem. Dzieje się tak, gdyż zarówno rencistów, jak i niektórych emerytów obowiązują limity w dorabianiu do świadczeń.
Pierwsza kwota graniczna to 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia krajowego. Gdy dodatkowe zarobki nie przewyższają tej kwoty, to z emeryturą lub rentą nic się nie dzieje. Jeśli natomiast przekroczą limit, świadczenie jest zmniejszane.
Jest też drugi próg – 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Po jego przekroczeniu wcześniejsza emerytura lub renta za dany miesiąc nie przysługuje.
Kto nie musi się rozliczać z ZUS?
- Są też tacy świadczeniobiorcy, którzy mogą dorabiać bez ograniczeń i nie informować ZUS-u o zarobkach. W takiej sytuacji są emeryci, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny wynoszący 60 lat – kobiety, 65 lat – mężczyźni. Jeśli jednak osiągnęli ten wiek w trakcie 2019 roku, to muszą rozliczyć się w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych z zarobków uzyskanych w miesiącach przed ukończeniem wieku emerytalnego - Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych województwa podlaskiego.
Limity w dorabianiu nie dotyczą także osób pobierających: rentę dla inwalidy wojennego, rentę inwalidy wojskowego, którego niezdolność do pracy pozostaje w związku ze służbą wojskową, oraz rentę rodzinną przysługującą po uprawnionych do tych świadczeń.
Informacji nie muszą także składać uczniowie gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych, szkół ponadpodstawowych i studenci, którzy nie ukończyli 26 lat, a są zatrudnieni na umowie zlecenia lub agencyjnej (za wyjątkiem uczniów pobierających renty socjalne).
ewa.r@bialystokonline.pl