W całej Polsce przybywa pacjentów zakażonych COVID-19. Czekają nas nowe obostrzenia?

2020.10.29 13:47
Koronawirus przybiera na sile. Z dnia na dzień rośnie liczba zakażeń w kraju. Czy ponownie czeka nas lockdown?
W całej Polsce przybywa pacjentów zakażonych COVID-19. Czekają nas nowe obostrzenia?
Fot: Kancelaria Premiera/Twitter
Lokalizacje szpitali tymczasowych w Polsce

W czwartek na Stadionie Narodowym w Warszawie, gdzie kończy się budowa szpitala tymczasowego dla zakażonych COVID-19, odbyła się konferencja z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego, ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, szefa KPRM Michała Dworczyka i dr n. med. Artura Zaczyńskiego. Rząd póki co nie zapowiedział nowych restrykcji związanych z zapewnieniem większego bezpieczeństwa w kraju.

Potrzeba większej dyscypliny

Dziś (29.10) padła w kraju rekordowa liczba zakażeń koronawirusem (zobacz: Tylu zakażeń w regionie jeszcze nie było. W kraju ponad 20 tys. Czy będzie lockdown?).

- We Francji ogłoszono całkowity lockdown, my chcemy powstrzymać się przed tym i nie zamykać gospodarki tak długo, jak to tylko będzie możliwe. Do tego potrzebna jest dyscyplina społeczna - mówił premier Mateusz Morawiecki.

Jak dodał: "Przygotowujemy jednocześnie Polskę na tragiczne scenariusze - stąd np. ten Szpital Narodowy, który jest świadectwem tego, że państwo robi i będzie robić wszystko, żeby móc leczyć Polaków".

Prywatna służba zdrowia ma zapewnić dodatkowe 10 tys. miejsc w szpitalach.

Dzisiaj ma zostać otwarty pierwszy szpital tymczasowy - to oddział szpitala MSWiA na ul. Wołoskiej w Warszawie. Docelowo to będzie 1200 łóżek. W pierwszym etapie, który dzisiaj się kończy, udostępnionych zostanie 300 łóżek.

"Czarne spacery" w całej Polsce

Od kliku dni (po ogłoszeniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który rozszerzy zakaz aborcji) odbywają się w całej Polsce protesty kobiet, które wychodzą na ulice manifestując swoje niezadowolenie. (Zobacz: Czarny spacer w Białymstoku).

- Dziś, kiedy tworzą się dodatkowe ryzyka roprzestrzeniania wirusa, mam apel do wszystkich protestujących. Niech ta nienawiść skupia się na mnie i na innych politykach, ale nie na innych osobach, bo to może mieć dramatyczne skutki - zaapelował podczas konferencji premier.

"Czarne spacery" odbywają się w całej Polsce po tym, jak w czwartek (22.10) Trybunał Konstytucyjny uznał, że dopuszczalne dotąd przerywanie ciąży z uwagi na ciężkie i nieodwracalne wady płodu jest niezgodne z Ustawą Zasadniczą.

- Ogromna prośba - spory światopoglądowe na pewno są bardzo ważne i musimy je przeprowadzić, ale zróbmy to w taki sposób, żeby nie tworzyć zagrożenia dla osób starszych - dodał Morawiecki.

Zbliża się Święto Zmarłych. Czy cmentarze zostaną zamknięte?

Jak poinformował szef rządu, decyzja dotycząca organizacji ruchu na cmentarzach zostanie przekazana podczas piątkowej konferencji (30.10). Przedstawiciele rządu mają też na niej poinformować m.in. o sytuacji związanej z pracą zdalną.

Przypominamy, że w całym kraju nadal obowiązuje czerwona strefa. Lokale gastronomiczne wydają dania jedynie na wynos, a nauka zdalna wróciła od poniedziałku w szkołach podstawowych od 4 klasy wzwyż. Wydarzenia sportowe odbywają się bez udziału publiczności, a kulturalne maksymalnie z udziałem 25 proc. publiczności. Zamknięte są: baseny, siłownie i kluby nocne. Podobnie jak na początku epidemii zostały zamknięte też sanatoria.

Paulina Górska
paulina.gorska@bialystokonline.pl

1679 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39