Szkoła disco-polo powstanie w Michałowie. Uczyć będzie m.in. Marcin Miller

2020.02.20 15:19
Tego jeszcze w Polsce nie było. Gmina Michałowo wpadła na wyjątkowy pomysł ratowania jednej ze swoich szkół. W tym celu stworzyła klasę o profilu... estradowym. Partnerem została firma Green Star oraz Marcin Miller, który będzie jednym z nauczycieli.
Szkoła disco-polo powstanie w Michałowie. Uczyć będzie m.in. Marcin Miller
Fot: UM Michałowo

Niecodzienny pomysł na szkołę

W czwartek (20 lutego) poznaliśmy szczegóły dotyczące nowej inwestycji, a dokładniej tego, co stanie się z Liceum Ogólnokształcącym w Zespole Szkół w Michałowie. Jak wiadomo, w ubiegłym roku Gmina Michałowo przejęła placówkę od Powiatu Białostockiego. Był to jedyny sposób na jej uratowanie. Jeszcze 20 lat temu mieściła w swoich murach ponad 850 uczniów. W tym roku jest ich zaledwie 60, a w klasie maturalnej tylko 4. Aby szkoła przyciągała młodzież, musi być dla niej atrakcyjna – oferować nie tylko dobry poziom nauczania, ale również dawać możliwość rozwijania pasji i pozwalać na zdobycie praktycznych umiejętności.

– Nasze Liceum Ogólnokształcące posiada długą tradycję. W tym roku szkoła obchodzi 72-lecie istnienia. Przejmując szkołę w ubiegłym roku od starostwa powiatowego w Białymstoku, podjęliśmy ogromne wyzwanie. Próbowaliśmy różnych pomysłów na szkołę, podejmowaliśmy współpracę z firmami z regionu, ale rzeczywistość zweryfikowała nasze starania – mówił burmistrz Michałowa Marek Nazarko. – A z czego najbardziej słynie Podlasie w całej Polsce? Z muzyki disco polo. Dlatego postanowiliśmy utworzyć pierwszą w Polsce Szkołę Disco Polo!

Samorząd Michałowa chce stworzyć młodym ludziom warunki do rozwijania pasji oraz zamiłowań, ale głównie możliwość zdobycia wykształcenia średniego i zdania matury. Stąd pomysł na dwie klasy Liceum Ogólnokształcącego - jedną ogólną, natomiast drugą o profilu estradowym.

– Tworząc klasę estradową, stwarzamy możliwości, by młodzież wygrała marzenie – podkreślał burmistrz Marek Nazarko.

Partnerem będzie Green Star oraz lider zespołu Boys

Samorząd już nawiązał współpracę z firmą Green Star i Marcinem Millerem, liderem zespołu Boys, który będzie jednym z nauczycieli. Dzięki temu wszystkie zajęcia w liceum będą odbywać się pod opieką specjalistów oraz gwiazd związanych ze sceną klubową oraz nurtem disco polo, ale nie tylko.

– To na początek, liczymy na współpracę z innymi, bo kto nie chce tworzyć historii – dodał burmistrz Marek Nazarko.

Klasa estradowa da duże możliwości, nie tylko w branży disco-polo

O możliwościach, jakie kryją się pod nazwą klasy o profilu estradowym, poinformował również zastępca burmistrza Michałowa Konrad Sikora:
- Liceum w Michałowie, oprócz zwykłej klasy ogólnokształcącej, zaoferuje możliwość nauki w klasie estradowej. W ramach zajęć obowiązkowych uczniowie będą mieli do wyboru zajęcia wokalne, muzyczne (gra na instrumentach) lub taneczne. W pierwszej klasie będzie również realizowany przedmiot muzyka, a przez cały okres nauki na poziomie rozszerzonym historia muzyki.

Zaplanowano także rozwijające zainteresowania uczniów zajęcia dodatkowe, które będą obejmować kształcenie w zakresie techniki studyjnej. Dzięki temu poznają oni tajniki pracy realizatora dźwięku czy też produkcji muzycznej. Dowiedzą się, jak nagrywać partie wokalne i instrumenty oraz jak tworzyć choćby podkłady muzyczne. Gmina dysponuje własnym studiem nagrań, z którego uczniowie będą mogli swobodnie korzystać.

Kolejne zajęcia będą dotyczyć technik scenicznych. Jaki sprzęt jest wykorzystywany na scenie, jak się go ustawia, jak steruje się światłami – na te i wiele innych pytań odpowiedzi udzielać będą osoby na co dzień pracujące przy organizacji dużych imprez plenerowych i imprez klubowych. Ponadto uczniowie będą mieli szansę nie tylko występować na organizowanych przez gminę imprezach kulturalnych i sportowych, ale również dowiedzą się, jak takie eventy zorganizować oraz jak odpowiednio przygotować scenę do występów.

Oprócz tego szkoła zaoferuje uczniom możliwość poznania tajnik DJ-ingu i zawodu prezentera muzycznego. To w przyszłości pozwoli umiejętnie poprowadzić szkolne czy też komercyjne imprezy.

Znajdzie się też coś dla uczniów, którym marzy się kariera w mediach społecznościowych. Dodatkowe zajęcia będą przygotowywać do zawodu prezentera radiowego czy też telewizyjnego. Nabyte umiejętności przydadzą się też, gdy ktoś będzie chciał założyć swój kanał na YouTube.

Praktyka przede wszystkim

Samorząd liczy na to, że w szkole zaczną działać zespoły. Uczniowie chcący pracować w grupach, jak i soliści będą mogli pod okiem ekspertów szykować swój repertuar, przygotować się do występów scenicznych, ale także poznają zagadnienia związane z prawem autorskim i kwestiami związanymi z kreowaniem wizerunku. Będą mogli też nagrywać swoje piosenki w michałowskim studiu nagrań.

– Najważniejsze są dwa stwierdzenia. Po pierwsze praktyczność nauczania. Chcemy, by uczniowie w tej szkole mieli styczność z zawodowcami, z praktykami, którzy zrobili karierę i będą potrafili przekazać wiedzę młodym ludziom. Druga sprawa to matura z pasją. Chcemy dać młodym ludziom szansę i liczymy na to, że ten pomysł chwyci – podkreślał Konrad Sikora.

Ewa Reducha-Wiśniewolska
ewa.r@bialystokonline.pl

1524 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39