"Świat utracony. Żydzi polscy. Fotografie z lat 1918-1939" to niezwykła wystawa. Ukazuje ona obrazy ze sztetli, z żydowskich dzielnic dużych miast i miasteczek. Czym zajmowali się Żydzi w II Rzeczypospolitej? Jak wyglądały bożnice, które nie przetrwały II wojny światowej?
Tradycyjne społeczności żydowskie przechowywały pieczołowicie pielęgnowane, od wieków niezmienne formy życia, zwyczaje i obyczaje.
Zdjęcia na wystawie przedstawiają także Żydów zasymilowanych, często z ich polskimi przyjaciółmi.
Dzięki fotografiom będzie można poznać wielowątkowy obraz świata polskich Żydów. Odbyć emocjonującą podróż w przeszłość. Zajrzeć w oczy dawnych mieszkańców polskich miast, zobaczyć wnętrza ich mieszkań, to, jak żyli, jak przeżywali radość i troski.
Ten bezpowrotnie utracony świat na chwilę ożyje dzięki czarno-białym fotografiom z lat 1918-1939, kiedy to nikt jeszcze nie przewidywał tragedii Holokaustu.
Wystawa odbywa się w ramach obchodów 80. rocznicy powstania w getcie białostockim. Jej otwarcie nastąpi w piątek (3.02), o godz. 18:00 w Centrum im. L. Zamenhofa. Ekspozycja będzie dostępna do 8 kwietnia.
anna.kulikowska@bialystokonline.pl