Studenci z Chin odwiedzą Białystok. Co będą u nas robić?

2019.07.16 11:53
W poniedziałek (15.07) na Politechnice Białostockiej została zainaugurowana Szkoła Letnia dla studentów z Chin. Młodzi ludzie spędzą na uczelni 2 tygodnie. Z pewnością nie będą się nudzić.
Studenci z Chin odwiedzą Białystok. Co będą u nas robić?
Fot: PB

Przez 2 tyg. będą u nas gościć studenci z Chin

Od 15 lipca przez 2 tygodnie będzie trwała Szkoła Letnia dla studentów z Chin. Obcokrajowcy będą uczestniczyli w warsztatach, poznawali polską kulturę oraz zwiedzali Białystok, Białowieżę, Kraków i Katowice.

- Współpraca naszej uczelni z ośrodkami akademickimi w Chinach trwa od dawna i przybiera wiele aktywnych form. Jedną z nich jest rozpoczynający się właśnie lipcowy obóz letni dla 29 studentów z 15 chińskich uniwersytetów. Młodzież pochodzi z ośrodków, z którymi – wraz z innymi uczelniami polskimi – jesteśmy w polsko–chińskim konsorcjum akademickim "One Belt One Road". Poprzez międzynarodową współpracę akademicką, której częścią jest wymiana studentów i pracowników, wspieramy chińską inicjatywę Nowego Jedwabnego Szlaku – tłumaczy prof. Marta Kosior-Kazberuk, prorektor ds. Kształcenia i Współpracy Międzynarodowej.

Dzięki współpracy polskich i chińskich uczelni możliwe jest podniesienie jakości kształcenia, prowadzenie wspólnych badań naukowych itp.

- To jest świetna okazja dla młodych Chińczyków, aby poznać nie tylko naszą uczelnię, Białystok, ale w ogóle Polskę. Letnie szkoły są bardzo dobrą formą promocji wśród potencjalnych kandydatów na studia. Dlatego liczymy, że informując o możliwościach kształcenia i rozwoju studentów na naszej uczelni, zyskamy kolejnych kandydatów z Chin – dodaje prorektor ds. Kształcenia i Współpracy Międzynarodowej.

Program Szkoły Letniej dla studentów z Chin przygotowała białostocka uczelnia współpracując z placówkami z całego kraju. Dzięki temu studenci będą mieli możliwość odbycia warsztatów robotyki i lekcji z języka polskiego na politechnice oraz odwiedzić inne miasta.

- Choć Polacy i Chińczycy reprezentują dwie odmienne kultury, to nasze kontakty są pełne życzliwości. Z moich doświadczeń wynika, że Chińczycy są bardzo zainteresowani Polską i są też wdzięcznym obiektem promowania naszej kultury. Chętnie słuchają o naszej kulturze i poznają polskie tradycje. Chińczycy pięknie tańczą poloneza, a jagodzianki w ich wydaniu należały do najsmaczniejszych, jakich próbowałam – mówi prof. Magdalena Bąk z Uniwersytetu Śląskiego.

Taka wizyta niesie wiele korzyści

Podczas inauguracji Szkoły Letniej głos zabrali także studenci z Chin i Butanu, którzy opowiedzieli o swoich doświadczeniach i korzyściach studiowania na Politechnice Białostockiej. Podkreślili innowacyjność, wysokie kwalifikacje wykładowców oraz okazję do pracy zespołowej w wielokulturowych zespołach. Zaprezentowali też wiele korzyści zawodowych, zwrócili uwagę na wizyty studyjne w dużych, podlaskich przedsiębiorstwach, poprzez staże w międzynarodowych koncernach.

- Korzyści ze współpracy są po obu stronach. Poznajemy wzajemnie swoją kulturę i to już jest ogromna wartość. Poza tym pojawiają się konkretne perspektywy zawodowe. Mówią o tym zarówno studenci po stronie polskiej i chińskiej, którzy dzięki współpracy swoich uczelni zdobywają podwójny dyplom. Polacy zdają sobie sprawę, że rynek i język chiński to dla nich ogromna szansa. To samo mówią studenci chińscy – ich główną motywacją do przyjazdu do Polski są perspektywy zawodowe. Widzą możliwość zrobienia kariery w naszym kraju, odbycia ciekawych praktyk. U nas jest sprzyjający ku temu klimat – tłumaczy Magdalena Bąk.

Uczestnikami Szkoły Letniej na białostockiej uczelni są studenci i dwóch opiekunów z 15 chińskich uczelni. Łącznie – 31 osób. Program pobytu studentów z Chin powstał przy finansowym wsparciu polskich konsorcjantów. Chińska część konsorcjum również zorganizowała podobny obóz dla polskich uczestników w Pekinie, który odbył się w terminie 1-14 lipca.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1540 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39