Słuchawki sportowe - jakie parametry wziąć pod uwagę?
Słuchawki sportowe powinny ułatwiać nam pokonywanie kolejnych barier, a nie utrudniać. Kluczem do sukcesu jest postawienie na sprzęt do słuchania muzyki, który będzie z powodzeniem służył nam przez lata i spełniał wszystkie nasze oczekiwania.
Jednym z najważniejszych parametrów jest łączność. Na rynku mamy do dyspozycji zarówno słuchawki sportowe bezprzewodowe, jak i te z kablem. W tym pierwszym przypadku w grę wchodzi konieczność ładowania baterii, co dla niektórych może być nieco uciążliwe. Słuchawki sportowe przewodowe natomiast nie mają takiego problemu - wystarczy podpiąć je do złącza typu mini jack w smartfonie i są gotowe do użytku. Warto jednak pamiętać o tym, że modele z łącznością typu wireless najczęściej wykorzystują pasmo Bluetooth, więc można sparować je nie tylko z telefonem, ale również ze smartwatchem. Ponadto gwarantują nieco większą swobodę ruchów. Warto rozważyć zatem wszystkie za i przeciw.
Nie bez znaczenia pozostaje również ergonomia. Niezależnie od tego, czy chcemy zaopatrzyć się w słuchawki sportowe przewodowe lub bezprzewodowe, najlepiej postawić na model lekki, prawidłowo dopasowany do kształtu naszego ucha. Jest to niezwykle ważne - źle dobrane słuchawki będą wypadać z ucha podczas treningu, co mocno wpływa na nasz komfort.
Jeśli decydujemy się na słuchawki bezprzewodowe, sprawdźmy jaki czas pracy na jednym ładowaniu wchodzi w rachubę. Standardowe modele sportowe gwarantują możliwość użytkowania przez 5-6 godzin, jednak możemy zainwestować również w te z bardziej wytrzymałą baterią, która zapewni nam nawet 10 czy 15 godzin wygodnego słuchania muzyki czy prowadzenia rozmów telefonicznych.
Jeśli już jesteśmy przy tych ostatnich, wbudowany mikrofon to absolutny must have. Dzięki niemu nie musimy przerywać treningu i wyciągać smartfon, aby odebrać połączenie. Zrobimy to za pomocą odpowiedniego przycisku sterowania.
Bardzo istotna jest również wzmocniona konstrukcja - zwłaszcza gdy jesteśmy miłośnikami outdoorowych aktywności. Słuchawki przewodowe, jak i te wireless powinny być odporne na pot, zachlapania, a nawet deszcz. Co ważne, znajdziemy również słuchawki do pływania, które są prawdziwym game changerem.
Przy wyborze słuchawek warto mieć na uwadze także m.in. jakość dźwięku, redukcję szumów czy pasmo przenoszenia.
Słuchawki bezprzewodowe, przewodowe, douszne i inne - przegląd rodzajów
Przed zakupem słuchawek do biegania, pływania czy treningów indoorowych warto także wziąć pod lupę ich konstrukcję. Wielu amatorów ćwiczeń na siłowni wciąż stawia na słuchawki nauszne, które charakteryzują się obecnością pałąku. Dzięki temu nie ma ryzyka, że wypadną z ucha, bo po prostu je okalają. Jest to niezwykle ważne w trakcie dynamicznych aktywności. Tego typu modele mogą sprawdzić się także do biegania - w zależności od pory roku czy preferencji.
Równie dużą popularnością cieszą się słuchawki douszne. Są lżejsze niż modele nauszne, a przy tym gwarantują dobrą izolację dźwięków, jednak wciąż pozwalają na zachowanie ostrożności podczas treningów w terenie. Będą dobrym rozwiązaniem dla osób zaczynających swoją przygodę ze sportem.
Warto również sprawdzić słuchawki dokanałowe, które do złudzenia przypominają modele douszne, jednak różnica polega na tym, że należy umieścić je w kanale słuchowym. Takie rozwiązanie nieco większą pewność, że słuchawki nie wypadną nam z ucha w czasie biegania czy jazdy na rowerze. Są lekkie i nie zajmują wiele miejsca w kieszeni.
[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]