Rynek magazynowy w Polsce Wschodniej. Pandemia nie wpłynęła na popyt wśród najemców

2021.03.22 14:58
Rynek magazynowy uchodzi za wielkiego wygranego w starciu z pandemią COVID-19. Popyt na magazyny w Polsce Wschodniej jest na stabilnym poziomie - wynika z danych firmy Colliers.
Rynek magazynowy w Polsce Wschodniej. Pandemia nie wpłynęła na popyt wśród najemców
Fot: Pixabay

Rynek magazynowy

Wschód Polski to dość młody i wciąż rozwijający się rynek magazynowy. Obejmuje tereny głównie z trzech województw: podlaskiego, lubelskiego i podkarpackiego.

Jak wynika z danych firmy doradczej Colliers, aktywność najemców w regionie wschodnim utrzymała się na podobnym poziomie - w 2020 r. wynajęto tam 130,5 tys. m2, czyli o zaledwie o 100 m2 mniej niż w 2019 r.

– Polska Wschodnia coraz częściej pojawia się w świadomości deweloperów, także tych największych. Do głównych powodów, dzięki którym rośnie zainteresowanie Polską Wschodnią, należą przede wszystkim znaczna poprawa infrastruktury drogowej oraz zauważalny rozwój gospodarczy – mówi Maciej Chmielewski, dyrektor działu powierzchni logistycznych i przemysłowych w Colliers.

Via Carpatia pomoże w rozwoju firm

Trzy województwa składające się na region Polski Wschodniej mają łącznie ponad 85 tys. km dróg publicznych. Aktualnie trwają prace nad inwestycją Via Carpatia, która ma stanowić najkrótszą trasę łączącą kraje północne i południowe - w tym Litwę, Polskę, Słowację, Węgry oraz Bułgarię, Grecję czy Rumunię.

W Polsce najważniejszą częścią Via Carpatii będzie odcinek o długości ok. 580 km drogi ekspresowej S19 między Białymstokiem a Rzeszowem, biegnący przez Lublin.

– To niezwykle istotna inwestycja, która umożliwi przyspieszony rozwój wschodnich województw i ułatwi komunikację nie tylko z innymi regionami kraju, ale również z rynkami zagranicznymi. Dzięki temu wschód Polski stanie się jeszcze bardziej atrakcyjny, zarówno dla deweloperów inwestujących w powierzchnie magazynowe, jak i najemców – podkreśla Dominika Jędrak, dyrektor działu doradztwa i badań rynku w Colliers.

Poza stałym rozwojem sieci drogowej w regionie wschodnim rozbudowywana jest również siatka połączeń kolejowych, obejmująca obecnie ponad 2,7 tys. km eksploatowanych linii.

W Białymstoku podaż na niezmienionym poziomie

W regionie wschodnim podaż nowoczesnej powierzchni magazynowej koncentruje się głównie w Lublinie, Rzeszowie, Białymstoku oraz okolicach.

Najwięcej magazynów na wschodzie ulokowanych jest w Lublinie. Na koniec roku 2020 całkowita podaż tego typu powierzchni wyniosła 241 tys. m2, co stanowiło ok. 41% całkowitej podaży w Polsce Wschodniej.

Na drugim miejscu pod względem całkowitej podaży nowoczesnej powierzchni magazynowej jest Rzeszów z wynikiem 176,3 tys. m2. Natomiast w Białymstoku całkowita podaż pozostała na niezmienionym w stosunku do 2019 r. poziomie, czyli 50,2 tys. m2, co stanowi 9% zasobów wschodniego regionu Polski.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1707 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39