Ruszył nabór na Politechnikę Białostocką. W tym roku trochę zmian i nowości

2019.06.04 12:35
We wtorek (4.06) rozpoczęła się rekrutacja na największej uczelni technicznej w regionie. W tym roku wprowadzono trochę zmian.
Ruszył nabór na Politechnikę Białostocką. W tym roku trochę zmian i nowości
Fot: JF

Jak zawsze szeroka oferta największej uczelni technicznej w regionie

Politechnika Białostocka jak zawsze przygotowała swoim studentom bogatą ofertę kształcenia. Kandydaci mogą wybierać spośród wielu różnych kierunków. Na Wydziale Architektury mogą studiować m.in. architekturę wnętrz, grafikę czy wzornictwo w technologiach druku i nowych mediach. Z kolei na Wydziale Budownictwa i Inżynierii Środowiska można uczyć się np. budownictwa, inżynierii rolno-spożywczej, gospodarki przestrzennej, inżynierii środowiska czy biotechnologii, a na Wydziale Elektrycznym - ekoenergetyki, elektroniki i telekomunikacji, elektrotechniki. Wydział Informatyki zaprasza zaś na informatykę, informatykę i ekonometrię i matematykę stosowaną. Na Wydziale Inżynierii Zarządzania do wyboru są m.in.: logistyka, turystyka i rekreacja, zarządzanie, zarządzanie i inżynieria produkcji, a także zarządzanie i inżynieria usług. Chętni nauką na Wydziale Mechanicznym mogą wybierać z kolei spośród: mechatroniki, mechaniki i budowy maszyn, automatyki i robotyki, inżynierii biomedycznej oraz inżynierii materiałowej i wytwarzania.

Rejestracja i zapisy na poszczególne kierunki odbywają się za pośrednictwem systemu IRK, zgłoszenia są przyjmowane do 1 lipca do godz. 15.00 (na takich kierunkach jak: architektura, architektura wnętrz, grafika, wzornictwo w technologiach druku i nowych mediach) bądź do 5 lipca – na pozostałych kierunkach studiów.

W niektórych przypadkach o przyjęciu decydują egzaminy wstępne, które odbędą się:
8 lipca – architektura,
9 lipca – architektura wnętrz,
10 lipca – grafika,
11 lipca - wzornictwo w technologiach druku i nowych mediach.

O tym, kto dostał się na studia, kandydaci dowiedzą się 12 lipca. Wówczas będą mieli kilka dni na złożenie dokumentów do poszczególnych Wydziałowych Komisji Rekrutacyjnych w celu potwierdzenia chęci studiowania. Ostateczne listy nowo zakwalifikowanych zostaną podane 18 lipca. Od 24 lipca można będzie składać podania w ramach wolnych miejsc.

Jakie nowości?

Politechnika Białostocka przygotowała też kilka nowości. Są nimi: gospodarowanie zasobami i odpadami - studia stacjonarne inżynierskie na Wydziale Budownictwa i Inżynierii Środowiska, grafika na Wydziale Architektury oraz inżynieria meblarstwa na Wydziale Inżynierii Zarządzania.

Osoby, które wybiorą pierwszy z kierunków, mają później szansę na znalezienie pracy w przedsiębiorstwach gospodarki komunalnej, w firmach wykorzystujących odnawialne zasoby naturalne, w instytucjach i zakładach zajmujących się instalowaniem i eksploatacją urządzeń OZE czy projektujących systemy gospodarowania zasobami i odpadami. Z kolei na grafice można zdobyć wiedzę z zakresu historii sztuki i tworzenia prac artystycznych oraz poznać różnorodne techniki grafiki, rysunku i malarstwa, jak też sztuki tworzenia autorskich ilustracji, projektów wydawniczych, kreatywnych identyfikacji wizualnych i artystycznych animacji. Po inżynierii meblarstwa absolwenci zdobędą umiejętności związane z praktycznym przygotowaniem i utrzymaniem systemów produkcji mebli. W programie studiów są: techniki i technologie meblarskie, właściwości materiałów, podstawy projektowania konstrukcji mebli z wykorzystaniem wspomagania komputerowego, wzornictwo, procesy logistyczne i zarządzanie produkcją z uwzględnieniem jej oddziaływania na środowisko.

Leśnictwo można studiować w Białymstoku

Nowością jest to, że od października w Białymstoku można studiować leśnictwo. W ofercie są studia inżynierskie i magisterskie.

- Od nowego roku akademickiego Zamiejscowy Wydział Leśny w Hajnówce przestanie funkcjonować w dotychczasowej formule. Przeniesiemy się na główny kampus Politechniki Białostockiej i jako Instytut Nauk Leśnych będziemy kształcić studentów na kierunku leśnictwo - na obu stopniach równocześnie. Po raz pierwszy w historii wydziału rekrutujemy też na studia magisterskie. Uprawnienia do kształcenia studentów na studiach drugiego stopnia otrzymaliśmy na początku tego roku - wyjaśnia przewodniczący Wydziałowej Komisji ds. Jakości Kształcenia dr inż. Dan Wołkowycki. - Zgodnie ze standardem, który obecny jest na większości wydziałów leśnych, w Hajnówce nadal działać będzie nasz ośrodek badawczo-dydaktyczny. Będziemy tam prowadzić część zajęć terenowych i laboratoryjnych dla naszych studentów – dodaje.

Politechnika Białostocka czeka na decyzje MNiSW w sprawie uruchomienia kolejnego kierunku - wzornictwo w technologiach druku i nowych mediach. Rekrutacja na ten kierunek rozpocznie się po uzyskaniu zgody Ministerstwa.

Trwa także nabór na Uniwersytecie w Białymstoku: Rusza rekrutacja na Uniwersytecie w Białymstoku. Czeka kilkadziesiąt kierunków studiów

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1557 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39