Uprzedzenia, stereotypy, mniejszości, wykluczenie, dyskryminacja, równe szanse, równe traktowanie to tematy jakie będa poruszane podczas spotkań z młodzieżą. W trakcie zajęć zostaną przeprowadzone ćwiczenia wyjaśniające powstawanie i działanie mechanizmów wykluczenia i dyskryminacji oraz pozwalające wczuć się w sytuacje osób dyskryminowanych. Program jest bezpośrednio adresowany do uczniów i uczennic 50 klas białostockich gimnazjów i szkół średnich.
- Wprowadzanie elementów edukacji antydyskryminacyjnej na tym etapie rozwoju młodego człowieka jest szczególnie ważne ze względu na to, że właśnie wtedy - w wieku kilkunastu lat - kształtuje się światopogląd i system wartości. Młodzi ludzie są szczególnie podatni na wpływ otoczenia, który nierzadko przyczynia się do rozwijania i wzmacniania postaw wrogich mniejszościom oraz wszelkiej odmienności - tłumaczają organizatorzy warsztatów, członkowie Stowarzyszenia 9/12. Ich zdaniem zdobycie podstawowych kompetencji identyfikowania i przeciwdziałania wykluczeniu i dyskryminacji może z jednej strony powstrzymać ich przed dyskryminowaniem innych, z drugiej natomiast może wskazać drogę postępowania osobom, które same są dyskryminowane.
Jednym z elementów warsztatów antydyskryminacyjnych prowadzonych w ramach Programu będzie wspólne wypracowywanie metod walki z przejawami dyskryminacji w najbliższym otoczeniu. W związku z tym organizatorzy chcą zaprezentować młodym ludziom ofertę organizacji działających w środowisku lokalnym na rzecz różnorodnych mniejszości, wspierania integracji społecznej grup dyskryminowanych oraz przeciwdziałania dyskryminacji.
- Zwracamy się zatem z prośbą do organizacji pozarządowych i grup nieformalnych prowadzących tego rodzaju działalność o przesyłanie lub przekazywanie Stowarzyszeniu 9/12 ulotek informacyjnych, które mogą zawierać między innymi: informacje przełamujące stereotypy o osobach należących do mniejszości/grup dyskryminowanych; informacje o tym, jak się zachować w kontaktach z nimi, jak udzielić pomocy; informacje o tym, gdzie może się zgłosić osoba, która doświadcza dyskryminacji lub zauważa ją w swoim otoczeniu;prezentację działalności organizacji działających na rzecz mniejszości, grup dyskryminowanych na terenie Białegostoku i regionu, a także na terenie całego kraju, informacje o prowadzonych projektach (poradnictwo, grupy wsparcia - ze szczególnym uwzględnieniem działań bezpłatnych), informacje kontaktowe - apelują organizatorzy.
Szczegółowe informacje można uzyskać pisząc na adres mejlowy: grzegorz@9dwunastych.org lub dzwoniąc pod numer: 792 43 64 88. Szczegółowe informacje można znależć na stronie projektu: Różnorodność - podaj dalej
magda.g@bialystokonline.pl