Rekrutacja do szkół średnich. Zostało mało wolnych miejsc

2019.07.05 15:21
Ponad 7,7 tys. kandydatów dostało się do szkół ponadgimnazjalnych. W placówkach pozostały jeszcze wolne miejsca. Zostaną one udostępnione w rekrutacji uzupełniającej.
Rekrutacja do szkół średnich. Zostało mało wolnych miejsc
Fot: Dawid Gromadzki/ UM Białystok

Mniej niż 200 wolnych miejsc

5 lipca zostały zaprezentowane listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do szkół ponadpodstawowych. Do placówek zakwalifikowało się 7744 kandydatów (w tym 3834 białostoczan), z tego:

- do liceów – 4312 kandydatów, w tym 2436 białostoczan,
- do techników – 2835 kandydatów, w tym 1250 białostoczan,
- do szkół branżowych – 593 kandydatów, w tym 148 białostoczan.

Pozostało jeszcze 189 wolnych miejsc.

Laureaci wojewódzkich konkursów przedmiotowych i olimpiad najchętniej wybierali białostockie licea nr II, I, VI i III. Najwyższy próg punktowy zanotowano w II Liceum Ogólnokształcącym. Aby dostać się do tej szkoły po podstawówce, należało mieć co najmniej 161,75 pkt.

Szkoły z najwyższymi progami punktowymi to:
- II LO – 151,80 pkt. po gimnazjum i 161,75 pkt. po podstawówce,
- I LO – 158 pkt. po gimnazjum i 159,85 pkt. po podstawówce,
- III LO – 150 pkt. po gimnazjum i 151,40 pkt. po podstawówce.

Największą popularnością cieszyły się białostockie licea nr XI, VI, IV i I. Najpopularniejsze technika to: Technikum Elektryczne i Handlowo-Ekonomiczne. Wśród branżowych szkół I stopnia uczniowie wybierali najczęściej szkołę w Zespole Szkół Gastronomicznej.

Najpopularniejsze profile kształcenia w liceach to:
- informatyczno-politechniczny w I LO,
- przyrodniczy w VI LO,
- językowy – w XI LO.

Najpopularniejszy kierunek kształcenia w technikach to technik programista (Zespół Szkół Elektrycznych). Z kolei w branżowych szkołach I stopnia – stolarz i kierowca mechanik w Zespole Szkół Technicznych.

Czekając na potwierdzenie

Do 10 lipca do godz. 16.00 kandydaci mają czas na potwierdzenie woli poprzez przedłożenie oryginału świadectwa oraz pozostałych dokumentów.

– Wtedy poznamy faktyczną liczbę wolnych miejsc, jaka pozostanie po rekrutacji zasadniczej. W zależności od potrzeb, po przeanalizowaniu wskazanych danych, rozważymy też możliwość otwarcia dodatkowych oddziałów w szkołach do postępowania uzupełniającego – powiedział zastępca prezydenta Rafał Rudnicki.

Listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych do placówek zostaną podane 12 lipca. Wówczas też rozpocznie się rekrutacja uzupełniająca.

Przypominamy, że w tym roku w rekrutacji do szkół średnich bierze udział tzw. podwójny rocznik – kumulacja absolwentów ostatnich klas wygaszanych gimnazjów i pierwszych absolwentów nowych klas 8. Szkoły musiały przygotować więc niemal podwójną liczbę oddziałów. Miasto spodziewało się nawet 9 tys. chętnych, ale jak widać, ich ostateczna liczba była mniejsza.

Mimo wszystko jednak edukacja klas, które przyjdą do szkół średnich w tym roku, będzie przebiegała dwutorowo – oddzielnie dla absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

Polecamy lokal
1625 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39