Realizacja Budżetów Obywatelskich. Misi nie widać, ale obserwatorium na horyzoncie

2020.09.28 09:14
Niedługo wybierzemy projekty w kolejnym Budżecie Obywatelskim. Jednak w niektórych wypadkach czekamy jeszcze aż zrealizowane zostaną te, które wybraliśmy kilka lat wcześniej.
Realizacja Budżetów Obywatelskich. Misi nie widać, ale obserwatorium na horyzoncie
Fot: MN

1 października rozpocznie się głosowanie w kolejnej edycji białostockiego Budżetu Obywatelskiego. Wyniki poznamy pod koniec października. Na Budżet Obywatelski 2021 Miasto Białystok przygotowało 12 mln zł.

A co z projektami, które zostały wybrane przez mieszkańców w poprzednich edycjach? Tymi wybranymi w poprzednim roku na razie nie ma co się zajmować, bo większość jest w realizacji, albo zostały przesunięta na następne lata. Jedynym, który udało się już zakończyć jest odsunięcie jednego z przystanków przy ul. Andersa od jezdni. Mało spektakularne, ale najwidoczniej dla pasażerów istotne.

Gdy spojrzymy na listę z wcześniejszego roku – pomysłów ze statusem „zrealizowane” jest o wiele więcej. Jedna z dróg na os. Piaski została już wybudowana. Powstał też park trampolin i zakupiono nowy ambulans dla pogotowia. To tylko przykłady tych zakończonych zadań. Niestety poczekamy chyba na razie na jedyny wybrany wówczas projekt „zielony” – stworzenie bulwarów przy Dolistówce. Niestety ze względu na zamieszanie z działkami, na których miały powstać, realizacja została zawieszona. Wydaje się, że może się okazać to przeszkoda nie do przeskoczenia.

Problematyczne misie

Zdarzały się już przykłady inwestycji z Budżetu Obywatelskiego, od których odstępowano z różnych powodów. Ostatnim przykładem pomysł postawienia pręgierza oraz figur Temidy i św. Floriana na Rynku Kościuszki. Zadanie o tytule „Spadek po Janie Klemensie Branickim” nie zostanie sfinalizowanie ze względu na zagospodarowanie przestrzenne rynku.

Pręgierz wraz z figurami to projekt z edycji 2018. W niej też wybrane zostały takie pomysły jak przedsięwzięcie "Białystok WidziMisie". Wydawało się, że tak skromne zadanie, jak postawienie w przestrzeni miasta kilkunastu figurek misiów polarnych i wytyczenie szlaku turystycznego, nie będzie sprawiać trudności. Jednak do tej pory nie udało się nawet wyłonić koncepcji projektowej.

Nie może więc dziwić, że tak duże przedsięwzięcie jak stworzenie parku militarnego przy ul. Węglowej (także z BO2018), także generuje przeszkody. W czerwcu tego roku ogłoszono ponowny, 4 już przetarg na budowę parku. Poprzednie postępowania zostały anulowane z powodu zbyt wysokich ofert.
Jednak trzeba przyznać, że jeśli chodzi o Budżet Obywatelski 2018 (głosowaliśmy pod koniec 2017 roku), większość projektów została już zrealizowana. Wszystkie 25 zdań osiedlowych zostało już zakończonych. Z ogólnomiejskich zrealizowano 7 z 11 (odstąpiono od wspomnianego już "Spadku po Janie Klemensie Branickim").

Nie w pełni, ale zakończone

Siłą rzeczy, wcześniejsze edycje pod tym kątem wyglądają jeszcze lepiej. Budżet Obywatelski 2017 udało się właściwie zrealizować w całości. Z wyłączeniem strzelnicy, która ma jednak zdecydowanie przestrzelony kosztorys, który po przygotowaniu dokumentacji okazał się wynosić ponad 8 mln zł.

Wciąż też oczekujemy na wybudowanie Centrum Animacji Kultury, które ma powstać przy VII LO przy ul. Wierzbowej a obejmuje m.in. stworzenia obserwatorium astronomicznego na dachu placówki. Według planów realizacji powinno ono jednak zostać skończone na dniach. Zamknie to listę projektów Budżetu Obywatelskiego 2016. Dwie pierwsze edycje BO już dawno zostały w całości zrealizowane (nie licząc fontanny multimedialnej, która miała powstać na Plantach, co jednak okazało się nierealne).

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

1708 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39