Piątka dla zwierząt
Polskie Stronnictwo Ludowe wraz z posłem Stefanem Krajewskim sprzeciwia się ustawie zaproponowanej przez Jarosława Kaczyńskiego.
- "Piątka dla zwierząt" tak naprawdę wykończy polskie i podlaskie rolnictwo - stwierdził poseł Krajewski.
Ustawa ma m.in. zakazać hodowli zwierząt futerkowych, ograniczyć ubój rytualny, zakazać wykorzystywania zwierząt do celów rozrywkowych, np. w cyrkach.
- Po pierwsze, jeśli mówimy o wygaszaniu produkcji zwierząt futerkowych, nie można z dnia na dzień zamykać żadnego sektora gospodarki. Jeśli faktycznie taka decyzja byłaby ustalona, przedyskutowana z tymi środowiskami, należy przygotować czas, w którym będzie można wygasić tę produkcję i będzie można wypłacić odpowiednie odszkodowania - powiedział poseł.
Organizacje pro-zwierzęce
Kolejny punkt ustawy, który zdaniem PSL-u "bulwersuje rolników" to możliwość prowadzenia kontroli w gospodarstwach rolnych, chlewniach, kurnikach, oborach, przez organizacje pro-zwierzęce.
- Rolnicy zainwestowali ogromne pieniądze na dostosowanie gospodarstw do zasady bioasekuracji i dzisiaj muszą tych zasad przestrzegać - mówił Stefan Krajewski.
PSL chce, aby kontrole były prowadzone tylko przez służby weterynaryjne, przez inspekcje weterynaryjne i odpowiednio przygotowane osoby.
Ubój rytualny, psy na uwięzi, zwierzęta w cyrkach
Politycy z PSL sprzeciwiają się również pozostałym punktom ustawy.
- Całe województwo podlaskie rozwija się w oparciu o rolnictwo i przemysł rolno-spożywczy. Jeśli chodzi o dane z Polski, to 7 mld zł rocznie wpływa do budżetu z uboju rytualnego. Rolnicy z województwa podlaskiego, jak i z całej Polski są przeciwni takim zmianom - powiedział poseł.
Stefan Krajewski uważa też, że sytuacja psów na obszarach wiejskich coraz lepiej wygląda.
- Rolnicy dbają o swoje zwierzęta, nie tylko gospodarskie, ale i domowe. Dzisiaj te zwierzęta są w coraz lepszych warunkach utrzymywane, mają kojce, mają ocieplone budy. Jeśli chodzi o zwierzęta wykorzystywane w cyrku, to trzeba przedyskutować. Nie jest to na pewno czynnik, który można wyłączyć, bo o tym, co chcemy oglądać w tym cyrku, to my sami decydujemy - dodał.
Niższy wiek emerytalny dla rolników
PSL chciałby również przywrócić poprzedni wieku emerytalny dla rolników. Wcześniej kobiety mogły przejść na emeryturę mając 55 lat, a mężczyźni w wieku 60 lat.
- To można powiązać ze stażem pracy, odprowadzanymi składkami. Rolnicy pracują najciężej, nie mają urlopów, nie mają wolnych sobót, niedziel i to trzeba docenić – powiedział poseł.
Strajk i prośba o weto
W środę (30.09) odbędzie się strajk w Warszawie, w którym udział wezmą również rolnicy z regionu.
- Rządzący muszą widzieć, że jest na wsi opór społeczny przeciwko takim zmianom. Dzisiaj słyszymy, że ponad 70% społeczeństwa jest zadowolona z tego, że ta zaproponowana przez prezesa Kaczyńskiego "Piątka" wchodzi. W naszej ocenie jest to wygaszanie polskiego rolnictwa i na to nie ma naszej zgody - podsumował.
PSL ma zamiar wysłać list do prezydenta Andrzeja Dudy z prośbą o zawetowanie ustawy.
24@bialystokonline.pl