Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2022-10-25 - 2022-10-30
Solidaryzując się z naszym wschodnim sąsiadem Białostocki Ośrodek Kultury zaprasza na:
PRZEGLĄD FILMOWY UKRAINA 2022
25-30 października
Kino Forum, ul. Legionowa 5
Bilet: 18 zł / w kasie kina, 16 zł / online na bilety.bok.bialystok.pl
Przegląd przybliży widzom najlepsze produkcje naszych wschodnich sąsiadów – filmy fabularne, które powstały w Ukrainie w ciągu ostatnich kilku lat!
Harmonogram pokazów:
Wtorek (25.10)
godz. 18:15 – KLONDIKE, reż. Maryna Er Horbacz, Ukraina, Turcja 2022, 100′
Środa (26.10)
godz. 18:00 – SZCZEDRYK, reż. Ołesia Morhuneć-Isajenko, Ukraina, Polska 2021, 122′
Czwartek (27.10)
godz. 18:15 – 107 MATEK, reż. Péter Kerekes, Słowacja, Czechy, Ukraina 2021, 92′
Piątek (29.10)
godz. 16:00 – PAMFIR, reż. Dmytro Suchołytkyj-Sobczuk, Ukraina 2022, 102′
godz. 18:15 – MATKA APOSTOŁÓW, reż. Zaza Buadze, Ukraina 2020, 120′
Sobota (30.10)
godz. 18:00 – ODBICIE, reż. Wałentyn Wasjanowycz, Ukraina 2021, 125′
Więcej o filmach:
PAMFIR / dramat
Ukraina, Francja, Polska, Chile, Luksemburg 2022, 100’
reż. Dmytro Suchołytkyj-Sobczuk
obsada: Oleksandr Jacentiuk, Stanisław Potiak, Sołomija Kyryłowa, Ołena Chochłatkina
Dawny przemytnik Łeonid, zwany przez znajomych Pamfirem, pracuje w Polsce, by uczciwie zapewnić byt rodzinie. Wraca na chwilę do domu, wioski na granicy Ukrainy z Rumunią, gdzie czekają na niego z utęsknieniem żona i syn. Pamfir marzy o lepszym losie dla swojej rodziny, jednak musi zmierzyć się ze swoją przeszłością – jego syn podpala cerkiew, która okazuje się własnością mafii. Łeonid musi uruchomić dawne przestępcze kontakty, by spłacić dług, a każda decyzja bohatera wciąga go coraz głębiej w sieć korupcyjnych i kryminalnych układów.
Festiwale i nagrody:
MFF Cannes 2022 – konkurs główny
MFF Molodist 2022 – najlepszy film, nominacja
KLONDIKE / dramat antywojenny
Ukraina, Turcja 2022, 100’
reż. Maryna Er Horbacz
obsada: Oksana Czerkaszyna, Serhij Szadrin, Ołeh Szczerbyna
Ukraiński kandydat do Oscara 2022!
Donbas, lipiec 2014 roku, początek rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Podążamy za losami Irki i Tolika. Ich oczekiwanie na narodziny pierwszego dziecka zostaje gwałtownie zakłócone katastrofą lotniczą MH17. Wrak rozbitego samolotu rozbija ścianę ich domu. Podczas gdy separatystyczni przyjaciele Tolika oczekują, że przyłączy się on do ich działań, brat Irki jest rozwścieczony podejrzeniami, że para zdradziła Ukrainę. Irka odmawia ewakuacji, nawet gdy wieś zostaje zajęta przez siły zbrojne, próbuje też pogodzić męża i brata, prosząc ich o naprawę zbombardowanego domu. To przejmujący obraz desperacji, ale i nadziei.
Nagrody i festiwale:
MFF w Berlinie 2022 – Nagroda Jury Ekumenicznego
Sundance FF 2022 – najlepszy reżyser (World Cinema Dramatic)
MFF w Stambule 2022 – Złoty Tulipan, najlepszy turecki film roku, najlepsze zdjęcia
MFF w Seattle 2022 – Wielka Nagroda Jury
107 MATEK / dramat
Słowacja, Czechy, Ukraina 2021, 92’
reż. Péter Kerekes
obsada: Maryna Klimowa, Iryna Kirizjewa, Lubow Wasyłyna
Łesia popełniła zbrodnię w afekcie, za którą dostała siedmioletni wyrok w jednym z odeskich zakładów karnych dla kobiet. W więzieniu rodzi swoje pierwsze dziecko, które będzie mogła widywać dwa razy dziennie do trzeciego roku życia. Po tym czasie, jeśli nikt z rodziny nie zaopiekuje się chłopcem, trafi do sierocińca. Łesia wkracza w świat zamieszkany wyłącznie przez kobiety: więźniarki, pielęgniarki i strażniczki, kobiety w różnym wieku, żony, wdowy, córki i siostry. Jedną z bohaterek jest także Iryna, strażniczka więzienna, pełniąca równocześnie rolę psycholożki, cenzorki listów i czułej obserwatorki losu kobiet.
Peter Kerekes, opierając fabułę na prawdziwych historiach ponad stu więźniarek, zbudował wzruszający portret codzienności za kratami więzienia. Gdyby nie kolor uniformu, czasem trudno byłoby odróżnić, kto jest kim.
Nagrody i festiwale:
MFF w Wenecji 2021 – najlepszy scenariusz (sekcja Horizons)
MFF w Chicago 2021 – najlepszy reżyser
FF w Cottbus 2021 – najlepszy film
MFF Nowe Horyzonty 2022 – nagroda publiczności
ODBICIE / dramat
Ukraina 2021, 125′
reż. Wałentyn Wasjanowycz
obsada: Roman Łućkyj, Nika Mysłyćka, Nadia Łewczenko, Andrij Rymaruk, Ihor Szulha
Nowy film Wałentyna Wasjanowycza, jednego z najciekawszych ukraińskich twórców filmowych ostatnich lat. Ukraiński chirurg Serhij zostaje schwytany przez rosyjskie siły zbrojne w strefie konfliktu we wschodniej Ukrainie i podczas pobytu w niewoli jest narażony na przerażające sceny upokorzenia, przemocy i obojętności wobec ludzkiego życia. Po uwolnieniu wraca do swojego wygodnego mieszkania z klasy średniej i próbuje znaleźć cel w życiu, odbudowując relacje z córką i byłą żoną. Uczy się na nowo jak być człowiekiem, ojcem i jak pomagać córce, która potrzebuje jego miłości i wsparcia.
Nagrody i festiwale:
MFF Toronto 2021 – nominacja dla najlepszego reżysera
MFF Wenecja 2021 – nominacja dla najlepszego filmu
MATKA APOSTOŁÓW / dramat
Ukraina 2020, 120′
reż. Zaza Buadze
obsada: Natalia Połowynka, Bohdan Beniuk, Ołeksandr Pożarśkyj
W poszukiwaniu syna-pilota, którego samolot humanitarny został zestrzelony nad okupowanymi terytoriami Ukrainy, matka trafia do zupełnie obcego i agresywnego świata, gdzie wszystko przesiąknięte jest nienawiścią i cierpieniem. W tym piekle nie tylko szuka syna, ale mając w sercu wielką miłość, zmienia wszystkich, których spotyka na swojej drodze.
Nagrody:
Laureat 52 nagród filmowych, m.in. Cannes World Film Festval, MMF w Kijowie, New York Film Week
SZCZEDRYK / dramat, historyczny
Ukraina, Polska 2021, 122′
reż. Ołesia Morhuneć-Isajenko
obsada: Jana Korolowa, Polina Hromowa, Jewhenija Sołodownyk, Chrystyna Uszyćka, Joanna Opozda, Andrij Mostrenko, Tomasz Sobczak
Historia o wspólnym życiu trzech rodzin: ukraińskiej, polskiej i żydowskiej w dużym domu w Stanisławowie w latach 1938-1944.
Kiedy Sowieci, a później Niemcy okupują miasto, Żydzi i Polacy są prześladowani i mordowani. Ukraińska nauczycielka, poświęcając swoje życie, ratuje dzieci sąsiadów i własną córkę.
Film oparty na wspomnieniach Teresy, słynnej nowojorskiej piosenkarki, która została wtedy uratowana. Wspomina te wydarzenia w noc Bożego Narodzenia, czekając na lot do Jarosławy – Ukrainki, z którą wspólnie przeżyła wojnę. Jedyne, co zostało Teresie z tamtych czasów, to ukraińska pieśń “Szczedryk”. Teraz marzy o zaśpiewaniu jej razem z Jarosławą.