To właśnie na wniosek prof. Nikitorowicza Senat Uniwersytetu Warszawskiego powołał w 1995 roku (po przedstawieniu przez niego pracy autorskiej Pogranicze - Tożsamość - Edukacja międzykulturowa) Zakład Edukacji Międzykulturowej (obecnie Katedra Edukacji Międzykulturowej UwB). Prof. Nikitorowicz kieruje Katedrą od początku jej istnienia, prowadząc zajęcia z edukacji międzykulturowej, seminaria dyplomowe, magisterskie i doktorskie z tej problematyki. Jest inicjatorem i organizatorem cyklicznych (od 1994 roku) konferencji naukowych z obszaru "Edukacja międzykulturowa".
Jako rektor Uniwersytetu w Białymstoku (piastował tę funkcję przez 2 kadencje), mając na uwadze niwelowanie stereotypów i uprzedzeń etnicznych oraz narodowościowych, podjął działania związane z powołaniem Filii UwB w Wilnie. Starania te zakończyły się sukcesem i od 2007 roku Uniwersytet w Białymstoku kształci studentów także w stolicy Litwy. Filia wykształciła już 145 absolwentów. W tym roku studia rozpoczęło ponad 130 osób.
Sprawowanie funkcji rektora prof. Jerzy Nikitorowicz łączył z przewodnictwem w Radzie Fundacji Uniwersytetu w Białymstoku. W ciągu ośmiu lat pod jego przewodnictwem Fundacja podjęła wiele cennych inicjatyw związanych z działaniami na rzecz pokojowego współistnienia oraz współdziałania kultur i religii. Jej wolontariusze, przy współpracy z Fundacją Edukacji i Twórczości, zrealizowali w 2011 r. Pilotażowy Program Kształtowania Wrażliwości na Odmienność pt. "Przygody Innego", promujący postawy tolerancji i zrozumienia wśród uczniów białostockich podstawówek i przedszkolaków. Jednym z działań projektu było też opracowanie podręcznika metodycznego dla nauczycieli w tym zakresie. Fundacja wydała też kilka innych publikacji o podobnej problematyce, m.in. Kot(d) dla tolerancji - materiały dla nauczycieli i edukatorów (2010), Edukacja międzykulturowa wobec integracji dzieci polskich i czeczeńskich na przykładzie projektu "Ku wzbogacającej różnorodności" (2009).
Co więcej, prof. Jerzy Nikitorowicz od 1993 do 2005 roku pełnił funkcję dziekana Wydziału Pedagogiki i Psychologii na białostockim uniwersytecie. Pod jego kierownictwem Wydział zainicjował wspólnie ze "Wspólnotą Polską" (prof. Stelmachowski) studia w Grodnie na Białorusi, które są prowadzone od 1994 roku. Wypromowano dotychczas 340 absolwentów.
magda.g@bialystokonline.pl