- Muzea otwierają się na lokalne społeczności, na nowe tematy, uczestniczą w wymianie międzynarodowej, realizują tematy dotąd niechciane, pomijane. Wszystko dzieje się w sposób nowoczesny - mówił przewodniczący jury konkursowego prof. dr hab. Waldemar Baraniewski.
Ceremonia wręczenia nagród odbyła się w środę, 14 maja w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, gdzie statuetkę oraz dyplom odebrali dyrektor Muzeum Wojska Robert Sadowski oraz koordynatorzy projektu "Wyrwa w pamięci" Anna Danilewicz i Marcin Koziński.
- "Wyrwa w pamięci" nie powstałaby, gdyby nie idea utworzenia Muzeum Pamięci Sybiru. Nagroda potwierdza, że sposób, w jaki zdecydowaliśmy się opowiadać o tych doświadczeniach, jest słuszny - powiedział Robert Sadowski.
Projekt "Wyrwa w pamięci" to akcja społeczno-kulturalna poświęcona deportacjom na Sybir, zrealizowana w II połowie 2013 r. Jej główne elementy to mural, który powstał na ścianie magazynu nr 5 przy ul. Węglowej, w miejscu przyszłego Muzeum Pamięci Sybiru, wielkoformatowe wlepki przedstawiające Sybiraków na Węglowej oraz w przestrzeni miasta, imponujący mapping przygotowany przez Naukowe Koło Filmowe "Filmovi" z Wydziału Architektury PB oraz instalacja fotograficzna "Mój adres: Białystok", stworzona również przy współpracy ze studentami tej uczelni.
anna.d@bialystokonline.pl