W czasie spotkania dyrektor Departamentu Zarządzania RPO przedstawił ogólne założenia Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. W kolejnym RPO czeka nas kilka nowości. Zgodnie z polityką Unii Europejskiej regiony skupią się na realizacji 11 celów tematycznych. W związku z założeniami Umowy Partnerstwa szczególny nacisk muszą położyć na cztery z nich: badania i rozwój, wykorzystanie nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych, wsparcie małych i średnich przedsiębiorstw oraz gospodarkę niskoemisyjną. Ważne będzie też wspieranie włączenia społecznego i walka z ubóstwem.
RPO 2014-2020 to program dwufunduszowy, co oznacza to, że będzie finansowany z dwóch źródeł: Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Europejskiego Funduszu Społecznego. To pozwoli łączyć "twarde" inwestycje, infrastrukturalne z projektami "miękkimi", dotyczącymi szerokiej sfery społecznej. Nowością będą też Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT). Dotyczą one miast i powiązanych z nimi gmin, czyli tzw. obszarów funkcjonalnych. Na tych obszarach samorządy będą mogły realizować wspólnie różnego rodzaju projekty.
Jak wygląda podział środków w ramach programu?
Alokacja podstawowa to 980 mln euro, ZIT Białystok – 68 mln euro, natomiast Obszary Strategicznej Interwencji – 40 mln euro. W RPO została też przewidziana rezerwa wykonania w wysokości 76 mln euro, która zostanie uruchomiona dopiero wtedy, gdy region zrealizuje określone wskaźniki.
Prezentacja programu spotkała się z pozytywnym przyjęciem ze strony członków Komitetu Sterującego, którzy jednogłośnie przyjęli jego założenia. To daje zielone światło dla dalszych prac nad dokumentem, którymi zajmować się będzie specjalnie powołana Grupa robocza ds. wsparcia przygotowania Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego.
Jesienią RPO ma być negocjowane z Komisją Europejską. Następnie, podobnie jak w przypadku Strategii Rozwoju Województwa Podlaskiego, odbędą się szerokie konsultacje społeczne.
malgorzata.c@bialystokonline.pl