Scenariusz spektaklu jest oparty na twórczości zapomnianej knyszyńskiej poetki Elżbiety Daniszewskiej. Na realizację projektu Eliza Mieleszkiewicz otrzymała Stypendium Artystyczne Prezydenta Miasta Białegostoku dla młodych twórców. Aktorka ukończyła Akademię Teatralną w Warszawie Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku, na co dzień związana jest z Teatrem Lalki i Aktora w Łomży.
Elżbieta Daniszewska przypomniana
- Gdy startowałam w konkursach recytatorskich, fragment tekstu prozy Elżbiety Daniszewskiej był jednym z moich ulubionych. Prezentowałam go również na egzaminie do szkoły teatralnej. Głęboko zapadł w moją pamięć. Postanowiłam wrócić do tej twórczości i przypomnieć zapomnianą autorkę - wspomina Eliza Mieleszkiewicz.
Zebrała materiały, napisała scenariusz i kolejnym krokiem było poszukiwanie środków na realizację projektu. Na stworzenie spektaklu otrzymała stypendium artystyczne i tak projekt zaczął się rozwijać.
Historie pełne podlaskiego folkloru
Punktem wyjścia do stworzenia scenariusza był pamiętnik Elżbiety Daniszewskiej, który jest pretekstem do opowiadania pełnych podlaskiego folkloru historii. W spektaklu znajdzie się też kilka wierszy. Twórcom przedstawienia zależy na pokazaniu domu rodzinnego - jako miejsca pełnego spokoju, radości, w którym żyje się w zgodzie z naturą i samym sobą.
Wśród poruszanych tematów znajdzie się problem zdrady i sposobów, w jaki sobie z nią radzić na wsi, a w jaki w mieście. Artyści zastanowią się także nad problemami starości, przemijania i zapomnienia. Opierają się na teatrze lalkowym, który dopełni żywy plan. Zamierzają wykorzystać też formę groteskową. Całość powinna więc mieć dość zabawny charakter.
Premiera w czerwcu
W spektaklu wystąpią: Eliza Mieleszkiewicz oraz dwoje aktorów związanych z Białostockim Teatrem Lalek - Izabela Wilczewska i Piotr Wiktorko. Grupa tworzy Teatr Pakamera, odpowiada też za reżyserię. Scenografię przygotuje Marzena Sołdrzyńska - architektka wnętrz z Zelwy, która debiutuje w teatralnym przedsięwzięciu. Tworzy z naturalnych materiałów - wykorzystuje drewno, suszki. Na użytek przedstawienia zaprojektowała wóz ze starego drzewa, na którym umieszczony zostanie fragment domu. Muzykę skomponuje młody białostocki muzyk - Marcin Mickiewicz. Pojawią się w niej motywy ludowe zaczerpnięte z twórczości Oskara Kolberga.
Premiera spektaklu odbędzie się 20 czerwca o godz. 16.00 w Białostockim Teatrze Lalek. Wstęp jest wolny.
anna.d@bialystokonline.pl