Powłoka nanotytanowa na eksponatach w Epi-Centrum Nauki. Działa przeciwwirusowo

2020.09.18 13:45
Od sierpnia w Białymstoku działa Epi-Centrum Nauki. Ze względu na reżim sanitarny, wszystkie eksponaty zostały pokryte specjalną, antybakteryjną powłoką, która jest niewidoczna gołym okiem. Jednocześnie liczba zwiedzających została zmniejszona o połowę.
Powłoka nanotytanowa na eksponatach w Epi-Centrum Nauki. Działa przeciwwirusowo
Fot: Epi-Centrum Nauki

Aktywna powłoka fotokatalityczna

Od 29 sierpnia otwarte jest białostockie Epi-Centrum Nauki. Można tam m.in. zgłębić tajniki z wielu dziedzin naukowych, poznać nowe technologie i ciekawe innowacje.

W związku z trwającym nadal stanem epidemiologicznym, miejsce działa w reżimie sanitarnym. Jednym z obowiązkowych wymogów było zmniejszenie o połowę liczby osób mogących jednocześnie zwiedzać centrum. Niektóre eksponaty zostały całkowicie wyłączone z użytkowania.

Natomiast w trosce o bezpieczeństwo zwiedzających wszystkie pozostałe powierzchnie i eksponaty, zostały pokryte specjalną powłoką nanotytanową.

System powłok jest oparty na unikalnym rozwiązaniu chemicznym. Jego nanocząsteczki są zawieszone w wodzie lub alkoholu. Pod wpływem światła osiągają właściwości dezynfekujące, które utrzymują się przez minimum 12 miesięcy od momentu aplikacji. Pokryte nią powierzchnie nie wymagają dodatkowego odkażania, a sam preparat jest niewidoczny gołym okiem.

Dwie strefy

Epi-Centrum jest miejscem do aktywnego odkrywania i rozbudzania zainteresowań naukami technicznymi. Miejsce składa się z dwóch odrębnych stref.

Pierwsza z nich to strefa Małego Odkrywcy, która jest głównie przeznaczona dla dzieci od 3 do 10 lat. Edukacyjny dział ma pięć obszarów tematycznych: poznawanie i wiedza, poznaj swoje ciało, technika, świat budownictwa, energia wody oraz laboratorium Małego Odkrywcy.

Druga strefa to wystawa główna, czyli miejsce dla każdego, bez względu na wiek. Znajduje się tam prawie 100 stanowisk doświadczalnych. Wystawa obejmuje również wiele obszarów tematycznych z dziedzin tj. optyka, medycyna, transport, automatyka, robotyka, mechanika. Znajdują się również 3 laboratoria: robotyki, energetyki i elektromobilności. Wystawa nie ma ustalonych tras zwiedzania, więc każdy może decydować jaką ścieżkę obrać.

Wystawę Główną oraz strefę Małego Odkrywcy można zwiedzać od wtorku do niedzieli. W poniedziałki miejsce jest nieczynne, trwa tam wówczas serwis techniczny.

Epi-Centrum Nauki powstało w ramach projektu "Laboratorium Młodego Mistrza i Odkrywcy w Białymstoku". Całkowita wartość projektu wyniosła 25,4 mln zł – z czego 17,4 mln zł to dotacja ze środków europejskich z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego 2014-2020.

Malwina Witkowska
24@bialystokonline.pl

1590 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39