Podlaskie czasopisma naukowe dostępne dla każdego

2020.09.14 14:41
Nie trzeba będzie fizycznie przeglądać poszczególnych numerów i ich spisów treści. By znaleźć dany temat, autora albo poznać zawartość konkretnego wydania, wystarczy dostęp do internetu. Tak podlaskie czasopisma naukowe upowszechnia Biblioteka Uniwersytecka im. J. Gedroycia w Białymstoku.
Podlaskie czasopisma naukowe dostępne dla każdego
Fot: UwB/Piotr Dunowski

Dostępne dla każdego

Podlaskie czasopisma naukowe dostępne dla każdego. Zadba o to Biblioteka Uniwersytecka UwB. Dokładniej będą mogli je poznać nie tylko czytelnicy z naszego regionu, ale z całej Polski. Wszystko za sprawą projektu "Rekordy analityczne podlaskich wydawnictw naukowych (1944-2020) – kontynuacja”, który został dofinansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego kwotą 107 tys. zł. Jego realizacja już trwa i powinna zakończyć się do końca 2021 roku.

- Głównym celem projektu jest wzbogacenie Narodowego Uniwersalnego Katalogu Centralnego NUKAT oraz centralnego katalogu naszej biblioteki o 9 tys. rekordów analitycznych, czyli opisów czasopism naukowych, serii wydawniczych i materiałów konferencyjnych wydawanych na terenie województwa podlaskiego w latach 1944-2020. Przygotowane przez nas opisy za pośrednictwem NUKAT trafią do katalogów lokalnych bibliotek z całej Polski - informuje Wiesław Wróbel z Biblioteki Uniwersyteckiej im. Jerzego Giedroycia w Białymstoku.

12 tytułów czasopism naukowych

Opisanych zostanie w sumie 12 tytułów czasopism naukowych (m.in. Biuletyn Historii Pogranicza, Drohiczyński Przegląd Naukowy, Rocznik Augustowsko-Suwalski, Podlaskie Zeszyty Archeologiczne, Rocznik Zabłudowski, Bielski Almanach Historyczny, Zeszyty Naukowe Politechniki Białostockiej, Ekonomia i Zarządzanie), 16 tytułów serii wydawniczych (m.in. Acta Collegii Suprasliensis, Białostockie Studia Historyczno-Kościelne, Czarny Romantyzm, Edukacja Międzykulturowa, Kultura i Przyszłość, Latopisy Akademii Supraskiej, Prace Białostockiego Towarzystwa Naukowego) oraz ok. 100 tomów materiałów pokonferencyjnych wydanych na terenie województwa.

- W ramach naszego projektu przygotowujemy opisy bibliograficzne artykułów, które ukazały się w poszczególnych wydawnictwach. Dzięki temu czytelnik będzie mógł poznać zawartość każdego opisanego numeru. Tam, gdzie będzie to możliwe, pojawią się również linki do pełnych tekstów – wyjaśnia Wiesław Wróbel.

To nie wszystko. Do poszczególnych artykułów będzie można również dotrzeć, wpisując w wyszukiwarce interesujący nas temat lub autora.

- To oznacza, że przy nazwisku danego naukowca/pisarza/publicysty pojawią się nie tylko jego książki (monografie), ale również artykuły, które ukazały się w wybranych czasopismach. Jeśli ktoś z kolei poszukuje informacji na konkretny temat, np. historii, demografii czy społeczności regionu, także za pośrednictwem wyników wyszukiwania zostanie odesłany do opracowywanych przez nas publikacji – dopowiada Wiesław Wróbel.

Paulina Górska
24@bialystokonline.pl

1286 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39