Od nowego roku Ministerstwo Zdrowia wprowadza zmiany w standardach organizacyjnych opieki zdrowotnej nad kobietą w czasie ciąży, porodu i połogu oraz nad noworodkiem. Nowy dokument będzie obowiązywał we wszystkich jednostkach wykonujących działalność leczniczą oraz udzielających świadczeń właśnie w zakresie opieki okołoporodowej.
Hospitalizacja, wybór położnej i laktacja
Zlikwidowana zostanie obowiązkowa hospitalizacja po 41. tygodniu ciąży. O tym, czy kobieta znajdzie się w szpitalu, zadecyduje lekarz. Przepis ten ma ograniczyć nadmierną liczbę wykonywanych porodów zabiegowych.
Nowe zapisy wskazują również na konieczność zakończenia ciąży przed 42. tygodniem, bez wcześniejszej hospitalizacji, jeśli nie występują niepokojące objawy zagrażające zdrowiu lub życiu.
Doprecyzowane będą też przepisy, dla większej pewności, że pacjentka wybrała i poznała swoją położną jeszcze przed porodem (w 21.-26. tygodniu ciąży). Samo skierowanie do położnej resort zdrowia uznał za niewystarczające.
Przewidziano także wsparcie laktacji. Nowe standardy kładą duży nacisk na promocję karmienia piersią. 1000 pierwszych dni życia to okres najintensywniejszego rozwoju i wzrostu dziecka. Specjaliści podkreślają, że karmiąc malucha wyłącznie piersią przez 6 pierwszych miesięcy życia niemowlęcia, mama ma realny i trwały wpływ na jego prawidłowy rozwój i dobre samopoczucie – teraz i w przyszłości.
Ból, miejsce porodu i depresja
Poza tym łagodzenie bólu porodowego, od nowego roku, nie będzie traktowane jako dodatkowa procedura medyczna. Kobieta będzie musiała otrzymać kompleksową informację, jakie metody uśmierzania bólu są dla niej dostępne i jakie skutki niepożądane mogą one wywołać.
Przyszłe mamy dostaną również możliwość wcześniejszego zapoznania się z miejscem porodu, wypełnienia dokumentacji medycznej i odbycia konsultacji anestezjologicznej, tak żeby wiedziały, jakie są dostępne formy znieczulenia.
Ponadto, wraz z początkiem 2019 r., sprawdzane ma być ryzyko depresji poporodowej. W ramach nowych standardów kobieta zostanie poddana ocenie ryzyka i nasilenia objawów depresji poporodowej. Procedura zrealizowana będzie w trzech etapach: w 11.-14. tygodniu ciąży, 33.-37. tygodniu ciąży i po porodzie oraz podczas wizyty położnej w miejscu pobytu matki i jej dziecka. Natomiast o możliwości spożywania posiłków przez kobietę rodzącą zdecyduje lekarz. Do tej pory mogły robić to także położne.
dorota.marianska@bialystokonline.pl