Od początku 2022 roku kobieta, która była zatrudniona w sklepie internetowym, zaczęła wykorzystywać swoje uprawnienia do fałszowania płatności za zamówienia. Mając dostęp do systemu komputerowego, oznaczała zamówienia jako opłacone, mimo że w rzeczywistości nikt za nie nie płacił. Jako miejsce odbioru wskazywała paczkomat.
Schemat działania
Kobieta zamawiała różnorodne produkty kosmetyczne – od lakierów do paznokci, przez płyny kosmetyczne, po maseczki i pędzle. W każdym przypadku używała nieprawdziwych danych osobowych, aby ukryć swoją tożsamość. Dzięki tej metodzie mogła przez długi czas cieszyć się zyskami z nielegalnie zdobytych kosmetyków.
Aresztowanie i konsekwencje
Po odkryciu oszustwa przez właściciela sklepu, który zgłosił sprawę na policję, śledczy z białostockiej dwójki oraz komisariatu w Wasilkowie przystąpili do działania. W wyniku dochodzenia, funkcjonariusze zatrzymali kobietę w jej mieszkaniu, gdzie znaleziono nie tylko kosmetyki, ale również dowody na oszustwa. Teraz 31-latka stoi przed sądem z 41 zarzutami oszustwa, a grozi jej kara do 8 lat pozbawienia wolności.
Sprawa ta jest przypomnieniem o potencjalnych zagrożeniach związanych z nadużywaniem dostępu do systemów komputerowych i procedur. Przypadek 31-latki pokazuje, jak łatwo można nadużywać zaufania i wykorzystywać swoje uprawnienia do osobistych korzyści, a konsekwencje takiego działania mogą być bardzo poważne.
24@bialystokonline.pl