Stowarzyszenie działa od kilku lat
Stowarzyszenie Odkrywcy Diamentów powstało w 2015 r. Jego inicjatorem był rektor Politechniki Białostockiej prof. Lech Dzienis, któremu udało się zaangażować wokół siebie grupę podlaskich przedsiębiorców. Inicjatywa ma na celu wsparcie najzdolniejszych uczniów z województwa podlaskiego. Aktualnie program wsparcia tworzy największa uczelnia techniczna w regionie i 13 firm. Wszystkim zależy na niesieniu pomocy młodym ludziom, "którzy mają uzdolnienia i nowe pomysły na rozwiązania z zakresu technologii, inżynierii, designu, matematyki oraz zarządzania, chcą prezentować swoje projekty na arenie krajowej i międzynarodowej".
Do tej pory Stowarzyszenie wsparło finansowo 43 spośród przeszło 90 zgłoszonych projektów. Uczniowie na realizację projektów, udział w konkursach, targach, olimpiadach otrzymali 215 000 zł. Większość z nich wracała z takich zmagań z nagrodami.
- Główna idea projektu, która się zaczyna spełniać, to jest znajdowanie w miarę wcześnie, już w szkole gimnazjalnej, największych talentów w naszym województwie bądź województwach sąsiednich, którzy będą tymi diamentami w dziedzinie nauk ścisłych, tj. matematyce, fizyce, chemii, informatyce – mówił podczas jednej z konferencji dziekan PB Lech Dzienis. - Jak młodzi ludzi przychodzą na studia, to często jest już za późno, bo jak program nauczania jest dosyć wyczerpujący, to tylko nieliczni mogą tworzyć swoje wartości – dodał.
Kapituła na początku ocenia prace, zwracając uwagę na ich oryginalność i szansę na komercjalizację. Dopiero później podejmuje decyzje o przyznaniu odpowiednio wysokiego dofinansowania, które przyczyni się do rozwoju projektu oraz pokryje różnego rodzaju opłaty związane np. z udziałem w konkursach.
Jest jeszcze kilka dni na zgłoszenie się do projektu
Młodzi konstruktorzy, programiści, którzy pasjonują się nowinkami technologicznymi i lubią nowe technologie, mogą zgłaszać się do Programu Odkrywcy Diamentów do poniedziałku (1.04). Czasu do namysłu zostało więc bardzo mało. Wniosek można składać na stronie tej inicjatywy, gdzie znajduje się też regulamin. Trzeba mieć na uwadze, że zgłoszenia mogą składać zespoły uczniowskie z 7. i 8. klas szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadpodstawowych, które pracują pod opieką pełnoletniego mentora. Należy opisać swój pomysł, zespół oraz wyliczyć budżet, a następnie przedstawić swój projekt przed Kapitułą Odkrywców Diamentów. Zapraszani są uczniowie nie tylko z Podlasia, ale także z województw sąsiednich.
Osoby, które mają wątpliwości, mogą też dzwonić pod nr tel. 85 746 70 18 bądź wysyłać wiadomość e-mail na adres: diamenty@pb.edu.pl.
W czwartek (4.04) Kapituła Programu Odkrywcy Diamentów udzieli wsparcia finansowego najbardziej utalentowanym i innowacyjnym młodym ludziom.
justyna.f@bialystokonline.pl