Od września można się uczyć nowych zawodów. Wśród nich – technik programista

2019.03.08 12:08
We wrześniu uczniowie będą mieli nieco inną ofertę niż do tej pory. Ministerstwo Edukacji Narodowej określiło nową klasyfikację zawodów szkolnictwa branżowego.
Od września można się uczyć nowych zawodów. Wśród nich – technik programista
Fot: pixabay.com

Od września można się uczyć na technika programistę

Absolwenci gimnazjów oraz szkół podstawowych mogą przyuczać się do nowych zawodów, które obecnie są bardzo potrzebne na rynku pracy (jak np. technik programista). Ministerstwo Edukacji Narodowej określiło nową klasyfikację zawodów szkolnictwa branżowego. W Dzienniku Ustaw opublikowane zostało rozporządzenie MEN z dnia 15 lutego 2019 r. w sprawie ogólnych celów i zadań kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego oraz klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego (Dz. U. Poz. 316).

I tak na liście nowych zawodów znalazł się m.in. technik programista. To ważne szczególnie dla firm z branży IT, które zmagają się z brakami kadrowymi. W tym przypadku bardziej liczy się wiedza i doświadczenie aniżeli tytuł magistra.

1 września rusza nawet nowa szkoła niepubliczna o uprawnieniach szkoły publicznej - Technikum Programistyczne InfoTech, której patronują podlaskie firmy aktywnie działające w Klastrze Technologicznym Infotech. Rozpoczęła się już rekrutacja do nowej placówki, której celem jest praktyczne kształcenie w zawodzie technik programista przy współpracy z firmami IT. Zajęcia specjalistyczne prowadzone będą przez zawodowców z firm tworzących Klaster. Oprócz tego uczniowie mogą liczyć na praktyki w nowoczesnych przedsiębiorstwach.

Zgłoszono do MEN kilka uwag

Inicjatorzy powstania szkoły zgłosili do Ministerstwa Edukacji Narodowej szereg uwag do powstającej podstawy programowej nowego zawodu.

- Doceniamy wolę Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstwa Cyfryzacji uporządkowania sytuacji i określenia kwalifikacji oraz efektów kształcenia w zawodzie technik programista. Jednocześnie, jako praktycy pracujący w firmach IT, prowadzący firmy IT, kształcący przyszłych programistów, chcemy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii – mówi Karol Przybyszewski, współtwórca Technikum oraz doświadczony programista i menadżer z branży IT. - Tam, gdzie jest to możliwe, należy do celów edukacyjnych używać jednego wybranego języka programowania (np. C# lub Python lub inny popularny, otwarty język programowania) przez cały okres kształcenia, aby skupić się na nauce technik programowania a nie nauce wielu języków programowania.

Klaster InfoTech czeka na odpowiedzi MEN, jego członkowie liczą jednak, że przesłane uwagi będą uwzględnione.

- Czekamy na rozporządzenie w sprawie podstaw programowych kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego oraz dodatkowych umiejętności w zakresie wybranych zawodów szkolnictwa branżowego. Z informacji przesłanych nam przez MEN wynika, że powinno ukazać się ono jeszcze w marcu. Mamy nadzieję, że nasze uwagi zostaną uwzględnione – mówi Adam Kamiński – koordynator Klastra InfoTech.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1630 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39