Nowy kierunek w jednej z białostockich szkół. Po nim będzie praca

2019.01.03 13:30
Na rynku brakuje wielu fachowców. W związku z tym jedna z białostockich szkół postanowiła utworzyć nowy kierunek, po którego ukończeniu uczniowie nie powinni mieć problemu ze znalezieniem pracy.
Nowy kierunek w jednej z białostockich szkół. Po nim będzie praca
Fot: Zespół Szkół Zawodowych Nr 2

Operator maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych

To że obecnie mamy rynek pracownika, który może stawiać wymagania i liczyć na coraz to lepsze profity, wiadomo od dawna. Brakuje wielu specjalistów. Z tego powodu Zespół Szkół Zawodowych Nr 2 postanowił odpowiedzieć na zapotrzebowanie i utworzyć nową klasę patronacką, która będzie realizowana w ramach unijnego projektu "Szkoła inteligentnych specjalizacji".

Uczniowie będą mogli uczyć się w klasie o profilu "Operator maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych". Jak się okazuje, jest to jeden z najbardziej pożądanych zawodów na podlaskim rynku pracy. Niestety najbliższa szkoła zawodowa, która kształci takich specjalistów, mieści się w Sosnowcu, a więc na drugim końcu Polski.

- W naszym regionie jest dużo firm, które wykorzystują w swojej działalności urządzenia związane z przetwórstwem tworzyw sztucznych i które od dawna sygnalizują nam, że potrzebują takich fachowców – mówi Kazimierz Wróblewski, dyrektor ZSZ Nr 2. - Właśnie podczas naszych rozmów z jedną z takich firm, producentem systemów instalacyjnych spółką KAN, powstał pomysł, by stworzyć klasę patronacką, która będzie kształcić operatorów maszyn do przetwórstwa tworzyw sztucznych – dodaje.

Patronem klasy została firma KAN, która jednocześnie zobowiązała się do zapewnienia miejsc pracy jej absolwentom. Przedsiębiorstwo będzie również udzielało szkole wsparcia w trakcie realizacji tego projektu, m.in. przy kompletowaniu parku maszynowego w pracowniach warsztatowych czy zaopatrzeniu ich w surowce do przetwórstwa. Młodzież, która zdecyduje się na naukę w tej klasie, może również liczyć na atrakcyjne stypendia, praktyczne zajęcia nauki zawodu (w warunkach rzeczywistych – w firmie). Uczyć ich będą specjaliści – praktycy, którzy fachowo przekażą im swoją wiedzę i umiejętności.

Duże dofinansowanie z Urzędu Miejskiego w Białymstoku

Otwarcie nowego kierunku w ZSZ Nr 2 jest możliwe dzięki wsparciu Urzędu Miejskiego w Białymstoku. W ten sposób powstał wart ponad 3 mln 175 tys. zł projekt "Zespół Szkół Zawodowych Nr 2 – Szkoła inteligentnych specjalizacji", realizowany przez Miasto Białystok. Inwestycja została objęta dofinansowaniem unijnym w kwocie blisko 2,7 mln zł (85%).

– Realizacja tego projektu zapewni rozwój szkolnictwa zawodowego w naszym mieście i Białostockim Obszarze Funkcjonalnym. Podniesiemy poziom kształcenia i stworzymy młodym ludziom komfortowe warunki do zdobywania zawodu – powiedział zastępca prezydenta Przemysław Tuchliński.

W ramach projektu planowany jest też remont budynku warsztatowego mieszczącego się przy ul. Świętojańskiej, który będzie w pełni dopasowany do potrzeb dydaktycznych. Wyposażona zostanie też pracowania – pojawi się tam nowoczesny park maszynowy z wysokiej klasy wytryskiwarkami, formiarkami czy sprzętem niezbędnym do produkcji elementów z tworzywa sztucznego.

Zawód, który ma przyszłość

Niebawem ma ruszyć nabór do nowej klasy. Szansę na naukę będzie miało około 30 uczniów.

- Dzięki współpracy z konkretnym pracodawcą absolwenci tej klasy otrzymają gwarancję pracy w wybranym przez siebie zawodzie w międzynarodowej, rozwojowej firmie, w komfortowych warunkach, przy obsłudze najbardziej zaawansowanych technologicznie urządzeń – wyjaśnia Wróblewski. – A ponieważ zapotrzebowanie na operatorów maszyn do przetwórstwa tworzyw sztucznych zgłasza wiele firm w regionie i w kraju, ofert pracy na pewno nie zabraknie. Absolwenci profilu mogą też kontynuować edukację w technikach i na studiach technicznych – dodaje.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1691 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39