W Branżowej Szkole I st. nr 9, wchodzącej w skład Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Białymstoku, będzie działała klasa patronacka i nowy kierunek "Operator maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych". Uczyć się w niej będzie 30 osób. Już ruszył oficjalny nabór i potrwa do 18 czerwca.
Okazuje się, iż w województwie podlaskim jest wiele form wykorzystujących u siebie przetwórstwo tworzyw sztucznych. Jest jednak problem – braki kadrowe. Fachowców jest bowiem coraz mniej. W nowej klasie młodzież będzie się tych technologii właśnie uczyła. patronat nad klasą przejęła firma KAN – producent systemów instalacyjnych o światowej renomie. Firma, jako patron, przede wszystkim zobowiązała się do zapewnienia miejsc pracy jej absolwentom. Do tego będzie też wspierać szkołę w realizacji całego projektu, np. przy kompletowaniu parku maszynowego w pracowniach warsztatowych czy zaopatrzeniu ich w surowce do przetwórstwa.
Uczniowie nowej klasy będą też mogli liczyć na atrakcyjne stypendia, zajęcia praktyczne nauki zawodu bezpośrednio u pracodawcy i udział w zajęciach prowadzonych przez specjalistów-praktyków.
- Dzięki współpracy z konkretnym pracodawcą absolwenci tej klasy otrzymają gwarancję pracy w wybranym przez siebie zawodzie w międzynarodowej, rozwojowej firmie, w komfortowych warunkach, przy obsłudze najbardziej zaawansowanych technologicznie urządzeń – mówi Kazimierz Wróblewski, dyrektor ZSZ nr 2. – A ponieważ zarówno w naszym regionie, jak i w kraju, wiele podmiotów gospodarczych potrzebuje operatorów maszyn do przetwórstwa tworzyw sztucznych, ofert pracy na pewno nie zabraknie. Absolwenci profilu mogą też kontynuować edukację w technikach i na studiach technicznych – dodaje.
Ruszyły też prace budowlane
W kwietniu w ramach przetargu wyłoniono firmę, która rozpoczęła prace remontowo-budowlane w szkole przy ul. Świętojańskiej.
- To kompleksowy remont, a właściwie przebudowa szkieletowej konstrukcji istniejącego przy szkole starego budynku warsztatowego, w efekcie którego powstanie całkowicie nowa baza dydaktyczna z pracowniami techniczną i technologiczną, przystosowanymi także do potrzeb osób niepełnosprawnych - mówi dyrektor Wróblewski.
Gdy tylko ten etap inwestycji zostanie zakończony, w planach jest ogłoszenie kolejnego przetargu. Będzie on dotyczył zakupu wyposażenia - wysokiej klasy wtryskarek, formiarek oraz sprzętu niezbędnego do produkcji elementów z tworzywa sztucznego.
- Dokładamy wszelkich starań, by baza była gotowa na rozpoczęcie przyszłego roku szkolnego, sukcesywnie też będziemy wyposażać pracownie – zapewnia dyrektor Wróblewski.
justyna.f@bialystokonline.pl