Czym jest dom w harmonii z ogrodem?
Na początek warto odpowiedzieć sobie na pytanie dotyczące tego, czym powinien się charakteryzować dom harmonizujący z ogrodem. Wyznaczników jest kilka:
- Bryła doskonale wpisująca się w krajobraz. Pracownia projektowa Domowe Klimaty ma kilka świetnych propozycji, wystarczy wybrać tę, która dobrze "zgra" się z pofałdowaniem terenu, okolicznymi drzewami etc.
- Mniej betonu, więcej zieleni. Zadbany trawnik, żywopłot, krzewy, drzewa owocowe, skalniaki – właśnie te elementy ogrodowej infrastruktury powinny dominować nad kostką brukową.
Taras, czyli łącznik domu z ogrodem. Wyjście z salonu powinno być wygodne, przy okazji dobrze skomunikowane z kuchnią i ciągiem komunikacyjnym. W perspektywie taras może stać się miejscem, w którym domownicy i goście odpoczywać będą najczęściej.
- Przeszklenia z widokiem. Nawet jeśli dom pozostaje zamknięty (np. zimą), to warto, aby odpowiednio duże przeszklenia otworzyły go na zieleń za oknem. Można tego dokonać, przeliczając wraz z architektem koszt trzy- lub czteroszybowych, energooszczędnych konstrukcji.
- Oczywiście we wszystkim nie można zapominać o samym ogrodzie, który również powinien być jak najbardziej użyteczny i prosty w pielęgnacji.
Dom z pięknym ogrodem – czy da się tanio?
Największym problemem pozostaje cena, jaką przychodzi inwestorom zapłacić za dom marzeń. Tymczasem dobra wiadomość jest taka, że w przypadku skorzystania z gotowego projektu z pracowni Domowe Klimaty, wcale nie trzeba wydawać wiele. Świetnym przykładem może być propozycja o nazwie Origami III. To parterowy dom z czterema sypialniami, trzydziestometrowym salonem i przynależącą do niego kuchnią. Ogród można obserwować z salonu, jadalni i z sypialni (narożne okno) przez szyby o dużej powierzchni. Dzięki temu wnętrze jest jasne, a kontakt z naturą możliwy w wielu punktach. Projekt można nabyć już za 2800 zł, a budowa w droższej opcji zleconej to około 380 000 zł – mowa o modnym, parterowym domu o powierzchni zabudowy 160 metrów kwadratowych.
Bliźniak i ogród
Warto pamiętać, że nie tylko domy wolnostojące mogą świetnie zgrać się z ogrodem. Oczywiście w przypadku szeregowców i bliźniaków ograniczeniem zawsze pozostaje "przyklejony" do ściany sąsiad, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby maksymalnie wykorzystać potencjał działki. Tu również należy postawić na taras, oczywiście umiejscowiony na tyłach domu. Dobrze, jeśli jest on zorientowany na stronę południową. Ciekawym pomysłem może być również aranżacja ogrodu zimowego.
Harmonia w projekcie, a ogród nieco później
Na koniec jeszcze jeden, prosty trik: ogród marzeń można założyć nieco później, ale sam dom warto, aby był już na wstępie dopasowany do tej idei. Dzięki temu inwestorzy znacząco ograniczają koszty. Można też pomyśleć o adaptacji części podwórka, w szczególności tarasu.
Dom w harmonii z ogrodem to świetny pomysł, szczególnie w czasach dystansowania społecznego, a nawet kwarantanny. Warto postawić na tę ideę – dobierając gotowy i sprawdzony projekt, można liczyć na nieco niższe koszty całej inwestycji.