Nowatorska operacja w USK. Pacjenci z przerostem prostaty odczują ulgę

2017.06.29 19:19
Łagodny, nienowotworowy przerost prostaty najczęściej dotyka mężczyzn po 50. roku życia. Kiedy leczenie farmakologiczne zawodzi, zostaje już tylko operacja. Jednak skończyły się czasy, kiedy była ona otwarta, inwazyjna i wymagała pełnej narkozy.
Nowatorska operacja w USK. Pacjenci z przerostem prostaty odczują ulgę
Fot: USK w Białymstoku

Medycyna w parze z nowoczesnością

To pierwsza taka operacja w północno-wschodniej Polsce. W czwartek (29.06) w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku wykonano zabieg embolizacji tętnic gruczołu krokowego u dwóch pacjentów cierpiących na łagodny przerost prostaty. 71- oraz 76-latek czują się dobrze. Zabieg został przeprowadzony przez zespół radiologów i urologów z USK wspólnie z dr. Maurizio Grosso z Piemontu we Włoszech.

- Wcześniej razem z doktorem Andrzejem Lewszukiem z Zakładu Radiologii byliśmy na szkoleniu w Paryżu, gdzie uczyliśmy się, jak stosować tę metodę – mówi dr Jacek Kudelski, zastępca kierownika Kliniki Urologii w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku. – Teraz te operacje chcemy na stałe wprowadzić do naszej kliniki.

Na wspomniany zabieg kwalifikują się pacjenci z łagodnym, nienowotworowym przerostem prostaty. Najczęściej problem ten dotyka mężczyzn po 50. roku życia. Na początku stosuje się leczenie farmakologiczne. Niestety jest ono skuteczne tylko mniej więcej u połowy chorych, a dodatkowo u niektórych powoduje objawy uboczne. Jeżeli stan pacjenta nie ulega poprawie, konieczna jest operacja.

Do tej pory jedynym rozwiązaniem była elektroresekcja przezcewkowa prostaty bądź operacja otwarta, tzw. adenomectomia. To zabiegi, które wiązały się z ingerencją chirurgiczną, a co za tym idzie także ryzykiem np. wystąpienia krwawienia, nietrzymania moczu czy zaburzeń erekcji. Wymagały one również pełnej narkozy. Teraz proponowana przez urologów metoda jest znacznie mniej inwazyjna i niedająca powikłań.

Jak wygląda zabieg?

- Można powiedzieć, że operujemy przez ucho igielne. Przez tętnicę udową naczyniami krwionośnymi docieramy w okolicę prostaty. Wtedy do drobnych naczyń krwionośnych wprowadzamy cząsteczki, które powodują zatkanie naczyń, czyli embolizacje. W wyniku tego dochodzi do ograniczenia ukrwienia przerosłej prostaty i w konsekwencji jej zmniejszenia. Dzięki temu znika przyczyna ucisku na drogi odprowadzające mocz z pęcherza moczowego i ustąpienie uciążliwych dolegliwości - wyjaśnia dr Kudelski.

Warto wspomnieć, że zabieg może być stosowany także u pacjentów w podeszłym wieku czy ze schorzeniami kardiologicznymi. Jego skuteczność oceniana jest na ponad 70%. Pobyt w szpitalu to maksymalnie 2 dni.

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku jest jedyną publiczną placówką w Polsce, która będzie wykonywać takie operacje. I będą one bezpłatne. Natomiast w prywatnych klinikach jest to koszt na poziomie ponad 10 tys. zł.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

1702 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39