Nie lekceważ zaburzeń pamięci. Warto o nią dbać w każdym wieku

2019.02.21 07:11
Pewnie każdemu z nas zdarza się zapomnieć o tym, co mieliśmy zrobić. Z głowy może nam wylecieć produkt spożywczy, który planowaliśmy kupić czy odebranie awizo z poczty. Gdy zapominanie zdarza się nagminnie, warto zastanowić się nad jego przyczyną.
Nie lekceważ zaburzeń pamięci. Warto o nią dbać w każdym wieku
Fot: pixabay.com

Tu wiek nie gra roli

Zapominanie raz na jakiś czas o drobnych rzeczach do wykonania to jeszcze nic złego. Po prostu się zdarza, szczególnie w dzisiejszych czasach, gdzie pośpiech wiedzie prym. Jednak kiedy takie sytuacje powtarzają się regularnie, to już jasny sygnał, że najwyższy czas zadbać o swoją pamięć.

Zaburzenia pamięci można leczyć

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że współczesna medycyna jest w stanie leczyć lub ograniczyć postęp zaburzeń pamięci. Jednak jak w przypadku wszystkich innych schorzeń, tak i w tym ważna jest ich wczesna wykrywalność.

Warto więc dowiedzieć się, gdzie można skorzystać ze specjalistycznych badań zaburzeń pamięci. Lekarze dysponują testami, które ocenią stopień zaawansowania zaburzeń pamięci nawet w bardzo wczesnej fazie tej choroby.

- Jeżeli pacjent zaczyna zapominać nazwy, daty, nie jest w stanie pamiętać o zaplanowanych czynnościach i ważnych wydarzeniach, traci orientację w terenie, bywa coraz częściej rozdrażniony – to jest to pierwszy sygnał, że coś złego dzieje się z jego pamięcią. Do tego może dojść problem z normalnym, codziennym funkcjonowaniem, podzielnością uwagi. Jeżeli to wszystko staje się po prostu uciążliwe, warto jest zrobić specjalistyczne badanie pamięci – mówi Małgorzata Dziemianowicz, psycholog z Centrum Medycznego Medicover w Białymstoku.

Warto natomiast pamiętać, że test pamięciowy nie będzie kompletnym badaniem. Wskazane jest poszerzyć diagnostykę o konsultację z neurologiem lub psychiatrą.

- Powszechnie wiadomo, że wraz z wiekiem wzrasta ryzyko zaburzeń pamięci, więc osoby po 60. roku życia, które odczuwają coraz większy dyskomfort związany z demencją, powinny skonsultować to ze specjalistą – radzi psycholog z Medicovera.

Zapominają też coraz młodsi

U osób młodszych również występują kłopoty z pamięcią. Według lekarzy ich przyczyną są często zaburzenia emocjonalne. A można je zaobserwować przy nasilonych depresjach, traumach, gdy rozwija się zespół stresu pourazowego. Co ważne, duży wpływ na naszą pamięć ma higieniczny tryb życia.

Ważny jest "trening", który utrzyma pamięć w dobrej kondycji

W każdym wieku warto pamiętać, że ćwiczenia uelastyczniają i poprawiają funkcjonowanie pamięci. Powszechnym sposobem na utrzymywanie naszej pamięci w dobrej kondycji jest: rozwiązywanie krzyżówek, gra w planszówki, skojarzenia, zapamiętywanie numerów telefonów, wierszy, a nawet zwykłej listy zakupów.

Paulina Górska
24@bialystokonline.pl

1641 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39