Na łąkach, w lesie, w ogródkach. Wertep znów będzie wędrował [PROGRAM]

2022.07.18 15:28
W tym roku przypada 14. edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Wertep. Ideą całego wydarzenia jest to, by spektakle docierały do małych miejscowości w województwie podlaskim. Przed nami 3 weekendy teatralnych wrażeń.
Na łąkach, w lesie, w ogródkach. Wertep znów będzie wędrował [PROGRAM]
Fot: Materiały prasowe

20 teatrów, 80 spektakli - tak w liczbach przedstawia się Festiwal Wertep. To wyjątkowe wydarzenie na skalę międzynarodową. Jedyny w Polsce wędrujący teatralny festiwal.

- 14. edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Wertep to jest wydarzenie, na które czekamy cały rok i przygotowujemy je przez wiele miesięcy z grupą kilkudziesięciu osób. Są to i artyści i wolontariusze. Z Polski i z zagranicy. Wertep będzie gościł w tym roku artystów z Polski, Hiszpanii, Izraela, Szwajcarii, Argentyny. Program jest bardzo bogaty - mówiła Agata Rychcik-Skibińska, koordynatorka Festiwalu. - Zazwyczaj mieliśmy dwa tygodnie Wertepu, w tym roku mamy trzy. Odwiedzamy w tym roku zupełnie maleńkie wsie, takie jak Policzna czy Długi Bród. Ludzie na nas czekają, przyjęliśmy zgłoszenia, aby Wertep pojawił się w okolicznościach domowych przestrzeni. Nie będziemy tylko w lesie, na łące, czy w Nadleśnictwie Hajnówka. Ale będziemy także w domach, domy są otwarte dla teatru. Nie znaczy to, że będziemy grać przedstawienia w środku domów, ale na podwórkach. Teatr w tym roku dotrze do maleńkich miejscowości.

- Zaczynamy współpracę z miejscami, które wyraziły chęć współpracy z nami. Jest to rodzaj próby docierania się. To jest połączone z wizytami w najmniejszych miejscowościach, jakie mogą być, w osadach i wsiach. To mieszkańcy zapraszają nas, by u nich zagrać, w ogrodach. Tam będziemy grać nasze spektakle. To będą kameralne spotkania teatralne - dodał Dariusz Skibiński, dyrektor artystyczny Wertepu.

Organizatorzy Wertepu współpracują z wolontariuszami z Polski, jak i z całego świata.

Jak zapewnia Skibiński w Festiwalu chodzi głównie o możliwość spotkania. To niezwykłe, by w takich okolicznościach, można było obejrzeć teatr na najwyższym poziomie, a jednocześnie mieć możliwość rozmowy, wymiany pewnej energii. Niektórzy artyści wracają ze swoimi nowymi projektami w miejsca, w których już występowali. Do uczestnictwa w Wertepie zapraszane są również zespoły nieprofesjonalne. W tym roku na mapie Wertepu pojawia się Drohiczyn.

- Ideą Wertepu jest spotkanie z teatrem, a jednocześnie możliwość wędrówki po Podlasiu. Jest to wędrowna podróż z teatrem poprzez przestrzenie Podlasia - podkreślał Dariusz Skibiński.

Spektakle nawiązują do rzeczywistości, a jednocześnie dzięki nim można się od niej oderwać. Festiwal to także wydarzenie międzypokoleniowe, wystąpią profesjonalne teatry, z długim stażem, ale pokaże się np. grupa dzieci ze Szkoły Leśnej Puszczyk. Tematyka jest również bardzo zróżnicowana. Będzie można obejrzeć sztuki lżejsze, jak również te traktujące o poważnych sprawach. Nowością w tym roku są warsztaty tworzenia lampionów, po których odbędzie się parada lampionów.

Stowarzyszenie Pocztówka jako organizator Wertepu odebrało w tym roku nagrodę "Ambasadora Wschodu". Jest to niezaprzeczalnie nagroda ważna i prestiżowa, która pokazuje rangę Festiwalu.

PROGRAM I INFORMACJE O SPEKTAKLACH.

Portal BiałystokOnline.pl objął wydarzenie patronatem medialnym.

Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl

1710 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39