Dofinansowanie zostanie wykorzystane na szereg kompleksowych przedsięwzięć. Przewidziano nie tylko zakupy (m.in.: tyfloplanu, programu do komunikacji alternatywnej etc.), lecz także działania obejmujące muzealników. W ramach projektu założono szkolenia dla pracowników, a także ich spotkania z przedstawicielami środowisk osób ze szczególnymi potrzebami. Dostosowany będzie także sam budynek - w siedzibie głównej planowane jest zamontowanie tyfloplanu dla osób z dysfunkcjami wzroku, jak i przenośnego systemu FM i pętli indukcyjnej dla osób z dysfunkcjami słuchu.
Wszystkie działania mają doprowadzić do trwałego zwiększenia dostępności placówki. Szczególny nacisk położony jest na dostępność dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną oraz autyzmem w obszarze rozumienia.
Najważniejszym projektem, który ma zostać zrealizowany, jest stworzenie interdyscyplinarnych warsztatów poświęconych lokalnemu ujęciu II wojny światowej. To projekt szczególnie ważny, zwłaszcza biorąc pod uwagę trwający obecnie konflikt w Ukrainie. Warsztaty te powinny zatem trwale poszerzyć ofertę kulturalną placówki.
Dofinansowanie pochodzi z programu „Kultura bez barier”. Realizacja grantu ma potrwać pomiędzy lipcem 2022r., a czerwcem 2023r.
24@bialystokonline.pl