Projekt "Remembrance Education" Muzeum Wojska w Białymstoku prowadzi z partnerami: Książnicą Podlaską im. Łukasza Górnickiego oraz Centrum Falstad w Ekne w Norwegii.
Jak przyznaje Muzeum Wojska, większość kulturalnych inicjatyw odbywa się w centrum miasta. Jest to problem zarówno Białegostoku, jak i norweskiego miasta Ekne, ale nie tylko. Dlatego też razem z Centrum Falstad Muzeum Wojska chce wypracować ofertę kulturalną dla osób w wieku 30-49 lat, które zamieszkują osiedla białostockie, oddalone od centrum.
Grono międzynarodowego zespołu edukatorów_ek poszuka sposobu na możliwości stymulacji aktywności kulturalnej w lokalnych społecznościach. W dotarciu do mieszkańców_anek Białegostoku pomoże Książnica Podlaska i filie biblioteczne działające na Dziesięcinach, TBS-ach, Wygodzie i Zielonych Wzgórzach.
Punktem wyjścia do planowanych wystaw, warsztatów i spotkań ma być m.in. wojenna historia Białegostoku. Twórcy projektu chcą odejść od popularnej interpretacji zbiorów muzealnych, rozumianych jako świadectwo rozwoju techniki wojskowej. Dlatego m.in. przywołane zostaną historie ludzi (wojskowych i cywilów) uwikłanych w działania II wojny światowej, które w wymiarze lokalnym są wciąż mało znane. Współpraca z norweskim partnerem pozwoli na porównanie wojennych doświadczeń Białegostoku i Ekne. Zostanie także opracowana strategia rozwoju publiczności Muzeum. Będzie to dokument wyznaczający dalsze kroki do budowania społeczności wokół instytucji i rozwoju edukacji pamięci.
Muzeum Wojska właśnie rozpoczyna rekrutację do zespołu edukatorów, którego zadaniem będzie - we współpracy z muzealnikami, pracownikami Książnicy Podlaskiej i Centrum Falstad - zaprojektować działania na osiedlach. Zaangażowani do projektu specjaliści edukacji kulturalnej wezmą udział w bezpłatnym cyklu szkoleniowym, obejmującym wizytę studyjną w Norwegii oraz szereg warsztatów poświęconych rozwojowi publiczności.
- Poszukujemy osób, które posiadają min. 2-letnie doświadczenie w pracy w edukacji kulturalnej w dowolnej instytucji lub organizacji na Podlasiu, nie tylko tych zajmujących się tematyką historyczną. Chcemy by ten zespół miał duży potencjał interdyscyplinarny. Ważna jest gotowość na nowe wyzwania i współpracę w nieszablonowym projekcie. Kluczowe znaczenie ma znajomość języka angielskiego zapewniająca swobodną komunikację - mówi Marzena Wilczko, koordynatorka projektu.
Ci, którzy są zainteresowani udziałem w projekcie, powinni wypełnić formularz aplikacyjny, umieszczony na stronie internetowej www.mwb.com.pl. Zgłoszenia należy przesyłać do 19 października.
Projekt w ramach Programu Kultura jest finansowany z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz budżetu państwa.
anna.kulikowska@bialystokonline.pl