Białostockie Centrum Onkologii prowadzi projekt, który polega na rehabilitacji osób po chorobie onkologicznej. W związku z tym mieszkańcy województwa podlaskiego, w wieku od 20 do 64 lat, którzy chorują bądź zachorowali na nowotwór w latach 2016-2020, mogą skorzystać z 5- i 4-dniowych turnusów rehabilitacyjnych, a w tym ze wsparcia rehabilitanta i psychologa.
Pomoc otrzymają również osoby, które szukają odpowiedzi na pytania: jak zapobiegać nawrotowi choroby, jak odżywiać się po chorobie czy jak znaleźć wsparcie socjalne i poradę prawną. Wartość przedsięwzięcia to około 9,5 mln zł, z czego wartość dofinansowania (łącznie ze środków Unii Europejskiej oraz środków budżetu państwa) wynosi ponad 8 mln zł. Realizacją projektu zajmują się Białostockie Centrum Onkologii, Szpital Ogólny w Wysokiem Mazowieckiem oraz Uniwersytet Medyczny w Białymstoku.
Specjaliści podkreślają, że postęp, biorąc pod uwagę technologie medyczne, umożliwia wykrycie chorób na wczesnym etapie i pozwala na leczenie schorzeń, które były dotychczas nieuleczalne. Coraz więcej chorób uznawanych wcześniej za śmiertelne, w tym onkologicznych, teraz klasyfikowanych jest jako choroby przewlekłe.
Przeprowadzona przez podlaski samorząd, w 2015 roku, analiza stanu zdrowia mieszkańców województwa podlaskiego wskazała, że największe straty wśród mężczyzn i kobiet powodują nowotwory złośliwe – odpowiednio 17,8% i 37,8% utraconych potencjalnych lat życia. Nowotwory złośliwe są drugą co do częstości grupą przyczyn zgonów, zarówno w Polsce, jak i w naszym regionie.
dorota.marianska@bialystokonline.pl