Mogą ruszać prace przy budowie spalarni

2013.09.16 00:00
Prezydent miasta wydał pozwolenie na budowę zakładu unieszkodliwiania odpadów komunalnych (ZUOK), który ma powstać przy ul. Andersa. Należy spodziewać się, że wkrótce rozpocznie się budowa spalarni.
Mogą ruszać prace przy budowie spalarni
Fot: Urząd Miejski w Białymstoku
Tak będzie wyglądała spalarnia przy ul. Andersa

Ostatnim dokumentem, niezbędnym przed rozpoczęciem prac budowlanych, jest pozwolenie na budowę. Tę dla planowanej spalarni śmieci wydał już białostocki magistrat. Obwieszczenie w tej sprawie podpisał w poniedziałek (16.09) zastępca prezydenta miasta Adam Poliński.

Pozwolenie dotyczy wszystkich elementów zakładu unieszkodliwiania odpadów, który ma powstać przy ul. Andersa. W jego skład wchodzą budynki: procesowy (największy - zajmie prawie 4 tys. m2 terenu, a jego kubatura sięgnie ponad 120 tys. m3), techniczny, hali przyjęcia i waloryzacji żużla oraz administracyjno-socjalny. Oprócz budynków są to też m.in. zbiornik oleju, fundament pod skraplacz, wiata na popioły oraz wszystkie instalacje, w których będą spalane odpady i oczyszczane spaliny.

ZUOK w Białymstoku wybuduje konsorcjum firm Budimex i Keppel Seghers. Jego specjaliści najpierw musieli obmyślić koncepcję działania spalarni, potem opracować jej projekt i uzyskać pozwolenie na budowę. Teraz konsorcjum może zacząć budowę. Prace będzie prowadził Budimex.

Według przedstawionego w marcu tego roku harmonogramu, budowa spalarni miała rozpocząć się na przełomie lipca i sierpnia. Z uwagi na dłuższy niż przewidywano czas wydawania decyzji, roboty ruszą najwcześniej w październiku. W 2015 r. prace się zakończą. Wiadomo, że kilka miesięcy wykonawca zarezerwuje sobie na próby rozruchowe, ale całość zostanie oddana do użytku w grudniu 2015 r.

Sama spalarnia będzie kosztować Białystok 321 mln zł netto. 210 mln zł miasto pozyskało na ten cel z Unii Europejskiej. Wkład własny do inwestycji pokryje preferencyjna pożyczka z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

Spalarnia przez godzinę przetworzy 15,5 tony odpadów. Z tego powstanie około 1 MW energii na potrzeby spalarni oraz dodatkowe od 5 do 7,5 MW, które trafią do mieszkań.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1520 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39