Mnóstwo osób na Festiwalu Zebrane. Gościem imprezy był Piotr Nesterowicz

2016.10.09 12:18
Z Piotrem Nesterowiczem, laureatem Nagrody Literackiej im. Wiesława Kazaneckiego, czytelnicy mogli się spotkać w Białymstoku. Jego kolejna, po "Cudownej", książka to "Każdy został człowiekiem".
Mnóstwo osób na Festiwalu Zebrane. Gościem imprezy był Piotr Nesterowicz
Fot: Anna Dycha
Andrzej Bajguz (prowadzący spotkanie) i Piotr Nesterowicz

"Każdy został człowiekiem" jest zapisem doświadczeń młodych ludzi urodzonych na wsi, których na początku lat 50. porwał urok nowej Polski. To swoista kronika ich sukcesów i porażek związanych ze zdobywaniem wykształcenia i świadomości politycznej, ze zmianą środowiska i ucieczką do miast w poszukiwaniu własnego miejsca w socjalistycznej rzeczywistości.

Co 3 młody człowiek wyjechał do miasta

- Wiele osób nie przyznawało się do tego, że pochodziło ze wsi. Określenia "ze wsi" czy "wsiok" były jednoznacznie pejoratywne. Ci ludzie byli bardziej miejscy niż ci, którzy mieszkali w miastach. Chyba tak jest dalej. Raczej doszukujemy się swoich korzeni szlacheckich niż chłopskich - mówił podczas spotkania w ramach Festiwalu Literackiego Zebrane Piotr Nesterowicz.

W latach 1946–1960 ze wsi do miasta przeniósł się co trzeci młody człowiek. Część z nich zasiliła rzesze niewykwalifikowanych pracowników fizycznych, dla wielu jednak przeprowadzka wiązała się z błyskawicznym awansem społecznym: zostali pracownikami administracji publicznej, zasilili kadry pedagogiczne czy wojskowe.

Obietnice i rozczarowanie

- Bohaterami mojej książki są młodzi ludzie, którzy wchodzili w dorosłość na początku lat 50. XX wieku i zachłysnęli się obietnicą nowego świata, którą propagowały władze PRL - opowiadał autor.

Punktem wyjścia reportażu jest dziewięciotomowe wydanie pamiętników młodzieży wiejskiej opatrzone tytułem "Młode pokolenie wsi Polski Ludowej", które ukazały się w latach 60. Z tego zbioru Nesterowicz wybrał losy czterech osób - Adeli, Reginy, Mariana i Jana - które prezentują różne życiowe postawy i które realizują swoje marzenia o lepszym życiu. Nesterowicz dotarł też do innych dokumentów, a także do krewnych opisanych osób, co pozwoliło poszerzyć ocenzurowany obraz.

- Ta książka jest nie tylko o uwiedzeniu młodzieży obietnicami lepszego życia, ale też o rozczarowaniu - tłumaczył Nesterowicz. - Pod koniec lat 50. moi bohaterowie zaczynają przeżywać rozczarowanie. Trwa ono też w czasach gomułkowskich.

Po zachłyśnięciu propagandą i nowymi ideami do głosu zaczynają dochodzić cele materialne. Najważniejszym z nich jest posiadanie własnego mieszkania lub choćby samodzielnego pokoju.

Powrót na Podlasie

Piotr Nesterowicz jest znany w Białymstoku i na Podlasiu jako autor "Cudownej" - reportażu o cudownym objawieniu, które miało miejsce w Zabłudowie w latach 60. Książka została wyróżniona Nagrodą Literacką im. Wiesława Kazaneckiego.

Autor przypomniał o podlaskich korzeniach jego rodziny.

- Mój tata pochodzi z Orli koło Bielska Podlaskiego. Wyjechał stamtąd na studia do Opola, gdzie poznał moją mamę - wspominał.

Literacko Nesterowicz znów wraca na Podlasie. Właśnie tutaj, na przełomie XIX i XX wieku, rozgrywa się akcja jego nowej powieści. Od razu jednak autor dodaje, że książka dopiero się "rodzi" i nie wiadomo, jakie będą jej losy.

To była siódma edycja Festiwalu Literackiego Zebrane. Spotkania autorskie przyciągały mnóstwo osób. Wiele z nich ustawiało się w kolejkach po autografy pisarzy. Organizatorem imprezy było stowarzyszenie Fabryka Bestsellerów.

Portal BiałystokOnline patronował wydarzeniu.

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1393 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39