Młodzież może migać. Nietypowe zajęcia w białostockiej szkole

2018.02.28 17:47
Jak wiadomo znajomość języków jest bardzo ważna. Jedna z lokalnych szkół postanowiła, iż uczniowie mogą się uczyć nie tylko angielskiego czy niemieckiego. Do wyboru mają też język migowy.
Młodzież może migać. Nietypowe zajęcia w białostockiej szkole
Fot: Materiały prasowe

Ciekawa inicjatywa białostockiej szkoły

Uczniowie Zespołu Szkół Społecznych Fundacji Edukacji "Fabryczna 10" mogą uczyć się języka migowego. Pomysł zainicjował Krzysztof Cis, certyfikowany wykładowca, edukator i tłumacz języka migowego oraz ojciec jednej z uczennic.

- Dla słyszących Polaków język migowy jest jednym z języków obcych, których znajomość umożliwia - poza komunikacją - również poznanie kultury społeczności, które posługują się nimi – mówi nauczyciel. – Zajęcia kształtują też postawy tolerancji i integracji w odniesieniu do innej kultury, bo tak traktuje siebie społeczność Głuchych - nie uważają się za niepełnosprawnych, ale za mniejszość kulturowo – językową – dodaje.

Nauka języka migowego niesie ze sobą wiele korzyści. Wpływa m.in. na koordynację wzrokowo-ruchową i kształtowanie sprawności rąk.

Miganie niesie ze sobą wiele korzyści

Warto już w jako dziecko uczyć się migania:

- Kolejnym elementem jest budowanie ekspresji mimicznej oraz poznanie mechanizmów komunikacji niewerbalnej, które są niezmiernie przydatne zarówno w odczytywaniu, jak i okazywaniu emocji w różnych sytuacjach życiowych – dodaje Krzysztof Cis. – Dlatego warto rozpocząć naukę już w wieku szkolnym - im wcześniej, tym lepsze są jej efekty.

W nietypowych zajęciach bierze udział 21 uczniów z podstawówki, gimnazjum i liceum. Mają one formę prezentacji słówek-znaków oraz konwersatorium.

- Podczas zajęć panuje swobodna atmosfera, sprzyjająca kształtowaniu odpowiedniej mimiki i prozodii (czyli intonacji i języka ciała), które są elementami gramatycznymi Polskiego Języka Migowego – mówi Cis.

Obecnie lekcje są raz w tygodniu, jednak w związku ze sporym zainteresowaniem prawdopodobnie będą odbywały się częściej.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1601 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39