Misterna wić akantowa w rejestrze zabytków

2020.10.12 16:27
Ta rama przyciąga bardziej niż malowidło, które okala. Wić akantowa wokół obrazu "Stygmatyzacja św. Franciszka z Asyżu", znajdującego się w późnobarokowym kościele pw. św. Antoniego Padewskiego w Stawiskach trafiła do rejestru zabytków. 
Misterna wić akantowa w rejestrze zabytków
Fot: WUOZ w Białymstoku

Obraz "Stygmatyzacja św. Franciszka z Asyżu" znajduje się w zamknięciu nawy północno-wschodniej kościoła pw. św. Antoniego Padewskiego w Stawiskach i stanowi jeden z ołtarzy bocznych tej świątyni. Obraz okala zwracający uwagę ornament stylizowany na wijące się liście akantu.

Znawcy sztuki szacując czas powstania drewnianego, malowanego ornamentu na lata 80. XIX w. W jego górnej części znajduje się tarcza herbowa z emblematem franciszkanów, przedstawiającym dwie skrzyżowane ręce. Jedna, obnażona symbolizuje Chrystusa, druga - ubrana w habit przedstawia św. Franciszka. W górnej części herbu został wkomponowany trójliść a na nim krzyż będący zwieńczeniem akantowej ramy.

- Ornament posiada wartości artystyczne przejawiające się m.in. w umiejętnym zakomponowaniu, nienagannym sposobie doboru detalu poprzez połączenie elementów roślinnych i heraldycznych oraz bardzo dobrej technice wykonania. Stanowi doskonały przykład rzemiosła artystycznego o znaczeniu lokalnym - uważa podlaska konserwator zabytków, prof. Małgorzata Dajnowicz.

O wpisanie do rejestru zabytków wici akantowej zwróciła się parafia rzymskokatolicka pw. św. Antoniego Padewskiego w Stawiskach.

Historia kościoła w Stawiskach sięga XVIII w. Budowę kompleksu klasztornego rozpoczęto w 1788 r. staraniem dziedzica Antoniego Bykowskiego, według projektu realizowanego przez Teodora Sayfrieda. Klasztor był gotowy już w w 1791 r., a kościół (bez wież) w 1813-1818 r.

W 1822 r. kościół został poświęcony pw. św. Antoniego Padewskiego jako filialny parafii Poryte. W 1927 r. do kościoła zostały dobudowane górne kondygnacje wież, zniszczone w trakcie II wojny światowej i odbudowane w latach 1951-1952.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1532 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39