Łaziki, bolidy i co jeszcze? Pomysły studentów docenione

2019.02.01 13:02
Oprócz chodzenia na ćwiczenia i wykłady realizują własne projekty. Współtworzą łaziki marsjańskie czy bolidy wyścigowe, a później swoje pomysły prezentują na międzynarodowych konferencjach. Zostali docenieni.
Łaziki, bolidy i co jeszcze? Pomysły studentów docenione
Fot: Politechnika Białostocka

Białostoccy studenci ze stypendiami Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Najzdolniejsi studenci Politechniki Białostockiej otrzymali stypendia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Doceniano ich za realizację trudnych i zarazem ciekawych projektów. Wśród nagrodzonych są konstruktorzy łazików marsjańskich, bolidów wyścigowych, którzy stosują algebrę w kryptografii oraz informatyce, a później chwalą się swoimi pomysłami na ważnych konferencjach międzynarodowych. W czwartek (31.01) rektor prof. Lech Dzienis pogratulował im sukcesów i wręczył dyplomy.

Stypendium za wybitne osiągnięcia przyznano dwóm studentom Wydziału Informatyki, dwunastu żakom z Wydziału Mechanicznego, studentowi z Zamiejscowego Wydziału Leśnego (po raz pierwszy w historii tego wydziału) oraz doktorantowi na kierunku biocybernetyka i inżynieria biomedyczna na Wydziale Mechanicznym. Wysokość stypendium to 15 tys. zł dla studentów i 25 tys. zł dla doktorantów.

- Nasza piętnastka studentów na tle wszystkich 656 decyzji Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego o przyznaniu stypendiów za wybitne osiągnięcia to procentowo dobry wynik – podkreślał prof. Lech Dzienis, zaznaczając jednocześnie, że chętnie widziałby w gronie laureatów także słuchaczy z pozostałych wydziałów Politechniki Białostockiej. - Staramy się Was wspierać w realizacji pasji i pomysłów. Dziś odczuwamy podwójną satysfakcję: studenci, ponieważ otrzymaliście namacalny dowód potwierdzenia swojego sukcesu – wysokie stypendium Ministra oraz nauczyciele akademiccy Politechniki Białostockiej, ponieważ jesteśmy dumni z Waszych osiągnięć – dodał.

Dzięki stypendiom będą mogli realizować swoje projekty

Dodatkowe fundusze bardzo przydadzą się stypendystom. Dzięki nim będą mogli pokryć część realizacji swoich pomysłów. Ale to nie są jedyne ich dodatkowe środki. Przykładowo Aneta Łukowska, oprócz stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, otrzymuje stypendium programu "Nowe Technologie dla Dziewczyn".

- Dzięki temu mam środki na kursy i szkolenia oraz materiały, które pomagają mi realizować swoje pomysły – mówiła studentka Wydziału Mechanicznego.

Podobnie jest także i u innych młodych, zdolnych białostoczan:
- To że zostałem doceniony nie tylko na macierzystej uczelni, ale też w kraju, daje mi ogromną motywację do dalszej pracy – mówił Piotr Tomaszuk. Ten student Wydziału Mechanicznego jest stypendystą MNiSW oraz programu stypendialnego "100 na 100" im. Haliny Konopackiej i Ignacego Matuszewskiego.

Warto podkreślić też osiągnięcia doktoranta Piotra Prochora z Wydziału Mechanicznego. Zdobyte pieniądze mogą przełożyć się na realizację stworzenia implantu:
- Do tej pory udało mi się uzyskać trzy patenty, a kolejne dwa wynalazki czekają w kolejce na ochronę patentową. Zostałem też doceniony przez środowisko naukowców zagranicznych – opublikowałem cztery artykuły w czasopismach z tzw. listy filadelfijskiej. Moje prace dotyczą głównie analiz numerycznych związanych z biomechaniką tkanki kostnej. W ramach swojej pracy doktorskiej staram się zaprojektować implant do bezpośredniego połączenia protezy z kością – mówił Piotr Prochor.

Takie pomysły są dumą uczelni:
- To potwierdzenie wysokiej jakości kształcenia na Wydziale Mechanicznym. Bardzo dużo uwagi poświęcamy nie tylko zajęciom dydaktycznym na dobrym poziomie, ale także pracy własnej studentów. Nasze koła naukowe działają znakomicie i rywalizują z najlepszymi uczelniami na świecie – cieszy się prof. Andrzej Seweryn, dziekan Wydziału Mechanicznego.

Stypendia MNiSW za wybitne osiągnięcia na rok akademicki 2018/2019 otrzymali

z Wydziału Informatyki:
- Maciej Abłażewicz – matematyka stosowana,
- Michał Mursztyn – informatyka,

z Wydziału Mechanicznego:
- Adam Buczyłowski – automatyka i robotyka,
- Grzegorz Chilimoniuk – mechanika i budowa maszyn,
- Jakub Czygier – automatyka i robotyka,
- Karol Haraburda – automatyka i robotyka,
- Kamil Kamieński – automatyka i robotyka,
- Barbara Kuc – automatyka i robotyka,
- Aneta Łukowska – automatyka i robotyka,
- Konrad Panas – mechanika i budowa maszyn,
- Paweł Rółkowski – mechanika i budowa maszyn,
- Paweł Straszyński – automatyka i robotyka,
- Piotr Tomaszuk – automatyka i robotyka,
- Igor Tylman – automatyka i robotyka,
- Piotr Prochor – doktorant IV roku studiów doktoranckich w dziedzinie nauk technicznych,

z Zamiejscowego Wydziału Leśnego PB w Hajnówce (1 osoba):
- Radosław Lewoń – leśnictwo.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1663 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39