Kurs dla nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej. Zostać nimi może wiele osób

2020.09.08 18:00
Trwają zapisy na kurs dla nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej. Zgłoszenia będą przyjmowane do 19 września.
Kurs dla nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej. Zostać nimi może wiele osób
Fot: AD

Decyzją arcybiskupa Tadeusza Wojdy Metropolity Białostockiego, w naszej archidiecezji od października 2020 r. rozpocznie się formacyjny Kurs Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii św.

Zajęcia odbywać się będą w Centrum Pastoralno-Katechetycznym im. bł. Michała Sopoćki w Białymstoku przy ul. Warszawskiej 50. Zakończenie kursu przewidziane jest na czerwiec 2021 r. Kosz kursu wynosi 100 zł.

Pierwsze spotkanie odbędzie się 4 października w Sanktuarium Najświętszego Sakramentu w Sokółce. Rozpocznie się ono mszą św. o godz. 10:00 pod przewodnictwem abp. Tadeusza Wojdy.

Kandydatów należy zgłosić do 19 września w Kurii Metropolitalnej w Białymstoku (na portierni kurii) lub sekretariacie Studium Teologii w Białymstoku - ul. Warszawska 50 (wejście od wewnętrznego dziedzińca sąsiadującego z seminarium duchownym).

Kim jest szafarz sakramentu? To osoba, która udziela sakramentu. Zaś szafarz nadzwyczajny Komunii Świętej, to osoba wyznaczona do udzielania Komunii Świętej, gdy zabraknie odpowiedniej liczby szafarzy zwyczajnych. Zwyczajnymi szafarzami Komunii Świętej w Kościele są wszyscy duchowni – biskupi, prezbiterzy oraz diakoni.

Zgłoszenie powinno zawierać:

- opinię ks. proboszcza z motywacją ustanowienia nadzwyczajnego szafarza Komunii świętej,
- podanie kandydata o przyjęcie na kurs formacyjny,
- życiorys,
- w przypadku kandydata związanego sakramentem małżeństwa - pisemną zgodę żony.

Głównym celem powołania i ustanowienia nowych szafarzy Komunii św. jest liturgiczna posługa osobom chorym, w podeszłym wieku, a także w zgromadzeniu wiernych, jeśli istnieje tak potrzeba.

Kto może zostać szafarzem i jakie warunki powinien spełniać?

- Biskupi diecezjalni mogą upoważnić mężczyzn, a także siostry zakonne i niewiasty życia konsekrowanego w wieku 25 do 65 lat do posługi nadzwyczajnego szafarza Komunii świętej.

- Kandydaci powinni odznaczać się zaangażowaniem w życie Kościoła, wzorowym życiem moralnym oraz poważaniem wśród duchowieństwa i wiernych.

- Kandydat powinien znać podstawowe prawdy katechizmowe oraz najważniejsze zagadnienia teologiczno-liturgiczne. Szczegółowe zagadnienia wylicza instrukcja dotycząca formacji nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej. W zależności od miejscowych warunków biskup może polecić kandydatowi udział w kursie teologicznym lub zażądać egzaminu.

- Biskup diecezjalny upoważnia do posługi nadzwyczajnego szafarza na jeden rok kandydata, którego poleca ksiądz proboszcz. Przed upoważnieniem kandydata zaleca się odprawienie trzydniowych rekolekcji albo dnia skupienia.

- Szafarz nadzwyczajny podczas pełnienia posługi w czasie mszy św. ma być ubrany w albę, a jeśli trzeba, przepasany cingulum. Pełniąc swą posługę poza mszą św., może nosić zwykłe ubranie. Siostry zakonne spełniają posługę nadzwyczajnego szafarza w swoim stroju zakonnym, a osoby życia konsekrowanego w swoim stroju.

- Posługa szafarza jest bezinteresowna. W sytuacji uzasadnionej może przysługiwać zwrot kosztów przejazdu lub rekompensata, o ile wskutek wykonywania posługi uszczupliły się dochody w pracy zawodowej szafarza.

Paulina Górska
24@bialystokonline.pl

1647 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39