Krótszy urlop oraz brak dodatków socjalnych. Szykują się zmiany w Karcie Nauczyciela

2013.07.22 00:00
Nowe zasady udzielania nauczycielom urlopu wypoczynkowego, zaostrzenie kryteriów udzielania urlopu dla poratowania zdrowia oraz likwidacja niektórych uprawnień socjalnych. We wtorek (23.07) Rada Ministrów będzie omawiać projekt nowelizacji do Karty Nauczyciela.
Krótszy urlop oraz brak dodatków socjalnych. Szykują się zmiany w Karcie Nauczyciela
Fot: sxc.hu

Przygotowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej projekt zmian w Karcie Nauczyciela obejmuje m.in. uelastycznienie zasad wykorzystania urlopu wypoczynkowego nauczycieli. Nowe zasady określają wymiar urlopu na 47 dni roboczych w roku, a jego termin ma przypadać na dni wolne od zajęć lekcyjnych. W rezultacie wprowadzonego rozwiązania nauczyciele będą mogli korzystać z urlopu wypoczynkowego nie tylko w okresie ferii zimowych i letnich, lecz we wszystkie dni, które dyrektor szkoły ustali jako wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych.

Obecnie nauczyciele mają prawo do urlopu wypoczynkowego w okresie ferii zimowych i wakacji letnich, a dyrektor szkoły ma prawo zobowiązać nauczyciela do wykonywania czynności na rzecz szkoły przez 7 dni tego okresu. W roku 2012 liczba dni wakacji letnich i ferii zimowych wyniosła 54 dni (nie licząc weekendów). Wprowadzenie 47-dniowego urlopu oznacza, że nauczyciele będą musieli wypełniać kartę urlopową. Jeśli tego nie zrobią, np. podczas wakacji, będą do dyspozycji dyrektora szkoły.

Ponadto MEN planuje doprecyzować zasady udzielania urlopu dla poratowania zdrowia. Zmiany polegają na uzależnieniu przyznania urlopu dla poratowania zdrowia od wystąpienia choroby zagrażającej wystąpieniem choroby zawodowej. Urlop ten będzie udzielany wyłącznie przez lekarza medycyny pracy, a nie - jak dotychczas - przez lekarza pierwszego kontaktu. O urlop dla poratowania zdrowia nauczyciele będą mogli występować po 20 latach pracy, a nie po 7 jak obecnie. Łączny czas urlopu będzie mógł wynieść 1 rok (dotychczas 3 lata).

Projekt przewiduje także stopniowe odejście od przyznawania dodatków socjalnych, takich jak prawo do lokalu mieszkalnego, do użytkowania działki gruntu szkolnego, zasiłek na zagospodarowanie albo dodatek mieszkaniowy.

Inne zmiany proponowane przez MEN dotyczą m.in. ewidencjonowania czasu pracy, sposobu rozliczania środków wydatkowanych na wynagrodzenia oraz przepisów dotyczących odpowiedzialności dyscyplinarnej nauczycieli.

Małgorzata Cichocka
malgorzata.c@bialystokonline.pl

1653 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39