Zarówno kredyt gotówkowy jak i, jak i pożyczka gotówkowa stanowią zobowiązanie finansowe. Powinniśmy zacząć od tego, że kredytów udzielają tylko banki. Z kolei pożyczek mogą udzielać nawet osoby fizyczne. Kredyt dzieli się na kilka rodzajów, mamy do wyboru kredyt gotówkowy, hipoteczny, na mieszkanie czy jeszcze inny. Kredyt i pożyczka mają inną podstawę prawną. Kredyt gotówkowy udzielany jest na podstawie prawa bankowego przez instytucje bankowe, z kolei pożyczka na podstawie kodeksu cywilnego. Dlatego mogą udzielić jej zarówno osoby fizyczne, jak i przedsiębiorstwa. Nie jest to jednak jedyna różnica pomiędzy nimi. Przy kredytach brany jest pod uwagę również kodeks cywilny i ustawa o kredycie konsumpcyjnym. Do tego dochodzi jeszcze zapis ustawy prawo bankowe i inne akty prawne.
A jak to jest ze stronami kredytu i pożyczki? W przypadku kredytu mamy do czynienia z bankiem, a w przypadku pożyczki może to być nie tylko bank, ale i SKOK. Również osoba prywatna wchodzi w grę. Chwilówki nie są więc kredytami, a pożyczkami pozabankowymi. I podlegają innym obostrzeniom. Pamiętajmy o tym, że przedmiotem umowy kredytowej są wyłącznie pieniądze, w przypadku pożyczki może być to też rzecz.
Umowa kredytowa jest zawsze odpłatna, klient musi więc zawsze zapłacić bankowi za udzielenie kredytu. Zazwyczaj jest to prowizja, za przystąpienie do kredytu, jak również odsetki kredytowe i opłaty związane ze spłatą kredytu czy ustanowieniem jego zabezpieczeń spłaty. Umowa pożyczki za to może być, ale nie musi być odpłatna. Czasami spotykamy się z darmowymi pożyczkami gotówkowymi. Strony mogą się umówić, że udostępnienie pieniędzy w ramach pożyczki będzie bezpłatne.
A jaki jest cel umowy kredytowej i pożyczkowej? W większości przy kredycie bankowym klienci muszą określić cel kredytu. Inaczej jest jednak w przypadku kredytu gotówkowego. Wtedy banku nie interesuje cel pożyczki. Jeśli jednak jest to kredyt celowy i bank stwierdzi, że pieniądze są użytkowane niezgodnie z przeznaczeniem, wtedy może zażądać od nas zwrotu całej pożyczonej kwoty. W przypadku pożyczki pożyczone pieniądze stają się formalnie własnością klienta. Może je więc wydać na dowolny cel.
A co z trwaniem procedury pożyczki i kredytu? W przypadku pożyczki cała procedura może trwać nawet 15 minut od chwili złożenia wniosku, proces kredytowania może być za to znacznie dłuższy. Nie zawsze tak jest, ale wiele zależy od sumy czy naszej indywidualnej sytuacji. Czas wydłuża się zazwyczaj np. przy kredytach hipotecznych. Z czego to wynika? Przede wszystkim z tego, że banki muszą dokładnie sprawdzić naszą zdolność i wiarygodność kredytową. Potrzebne jest też zaświadczenie o zatrudnieniu czy zarobkach i dochodach. To wszystko będzie weryfikowane. Banki sprawdzają nas też w Biurze Informacji Kredytowej, a to wszystko trwa. W przypadku pożyczek cała procedura trwa krócej. Najwięcej czasu zajmuje zazwyczaj weryfikacja tożsamości klienta. Zazwyczaj potrzebny jest przelew na symboliczną kwotę. Nie jest to jednak absolutnie obowiązkowy punkt w przypadku każdej pożyczki. Jeśli zaś chodzi o to, w jaki sposób spłaca się kredyt, a pożyczkę, to w przypadku kredytu spłacany jest on zazwyczaj w ratach, zaś pożyczka niekiedy bywa zobowiązaniem, które spłacamy jednorazowo.
Dochodzimy w końcu do formy umowy. Umowa kredytowa musi mieć określoną formę dokumentu – pisemną. W przypadku pożyczki, nie zawsze jest to konieczne. Czasami możemy zawrzeć umowę ustną. Zwłaszcza, jeśli dotyczy ona kwoty do 1000 złotych. Dopiero powyżej tej kwoty konieczne jest spisanie umowy pisemnej.
Jak widzimy, sporo jest różnic zachodzących pomiędzy pożyczką i kredytem, jednak jest też kilka kwestii, które je łączą. Zarówno w przypadku pożyczki, jak i kredytu, mówimy o zobowiązaniu finansowym, które musimy spłacić. Przy czym zarówno pożyczka, jak i kredyt mają ustaloną maksymalną kwotę oprocentowania. Ostatecznie zarówno pożyczka, jak i kredyt pozwalają nam uzyskać pieniądze, które pozwalają nam sfinansować nasze marzenia. Przy czym dla niektórych kredyt jest produktem pewniejszym, bo określony ustawami.
Pamiętajmy jednak o tym, że bez względu na to, czy zdecydujemy się na kredyt czy pożyczkę, musimy dokładnie przeczytać umowę. Pozwoli nam ona dowiedzieć się, na co się zobowiązujemy. Znajdą się w niej takie informacje, jak kwota kredytu, odsetki, terminy spłaty czy wysokość prowizji. Jeśli jakikolwiek punkt budzi naszą wątpliwość warto porozmawiać z pracownikiem banku i rozwiać je. W przeciwnym razie możemy podpisać coś, czego później nie będziemy przestrzegać i czekają nas kłopoty. Dla niektórych pożyczka będzie też bardziej dostępną formą finansowania, bo nie musimy wykazywać w jakim celu ją zaciągamy. Podobnie jest też co prawda w przypadku kredytu gotówkowego, ale jest trudniej go uzyskać. I zaciągniemy go tylko w banku. To od nas jak widać ostatecznie zależy, która z tych form będzie dla nas lepsza.