Po 100 latach sołtys miejscowości Masiewo doczeka się godnego pochówku. Uroczystości będą miały charakter państwowy. Patronatem objął je Wojewoda Podlaski Bohdan Józef Paszkowski. Asystę wojskową wystawi 18. Białostocki Pułk Rozpoznawczy, a Instytut Pamięci Narodowej będzie reprezentował wiceprezes prof. Krzysztof Szwagrzyk.
Historia, która mrozi krew w żyłach
Ur. 4 września 1867 r. Jan Mackiewicz pochodził z rodziny, która doświadczyła w swojej historii kolejnych prześladowań katolików rytu wschodniego i łacińskiego. Heroizm Mackiewiczów w tym okresie wpisał się symbolicznie w tradycję lokalnego Kościoła i był powodem zawiści osób, które, ulegając represjom, zmieniły swoje wyznanie. W 1919 r. - kiedy teren Puszczy Białowieskiej został włączony do Rzeczypospolitej - administracja państwowa wyróżniała ludzi, którzy swoje przywiązanie do polskości potrafili pielęgnować w okresie zaborów. Wybór Jana Mackiewicza na sołtysa miejscowości Masiewo był konsekwencją zaufania, na jakie swoją postawą w trudnych czasach zasłużył. Niestety aktywność komunistów i niechęć do Rzeczypospolitej spowodowały, że pojawienie się w okolicy wojsk bolszewickich w sierpniu 1920 r. wykorzystywano do załatwiania porachunków. Przykładem takiego działania są okoliczności śmierci Jana Mackiewicza.
"8 sierpnia 1920 r. pod dom Jana Mackiewicza, znajdującego się w środku Masiewa Starego, podjechało na koniach dwóch kozaków. Kazali mu wyjść z domu. Nie pozwolili nałożyć czapki, mówiąc, że tam, gdzie jadą, dostanie inną. Ścięli mu głowę szablą w lesie. Zabrali konia. Egzekucja została dokonana w miejscu, gdzie obecnie znajduje się niewielki parking, a wjazd do puszczy przegrodzony jest drewnianym szlabanem" - czytamy na stronie Instytutu Pamięci Narodowej.
Ponowny pochówek już w niedzielę
Jan Mackiewicz pochowany został potajemnie i w pośpiechu na starym ewangelickim cmentarzu w Puszczy Białowieskiej, gdzie pierwotnie jego mogiła nie była w jakikolwiek sposób oznaczona. Dopiero po kilku latach córka Mackiewicza zleciła wyrycie na grobie odpowiedniej inskrypcji.
Szczątki Jana Mackiewicza zostały ekshumowane przez IPN w 2019 r. Teraz zostaną one złożone na cmentarzu parafialnym w Narewce. Wystawienie trumny nastąpi w niedzielę o godz. 13.00, natomiast msza święta w obrządku rzymsko-katolickim rozpocznie się o godz. 14.00.
rafal.zuk@bialystokonline.pl